Rysy po kocich pazurach na skórze

Rysy po kocich pazurach na skórze i innych zwierząt domowych to bardzo częsty problem występujący w meblach skórzanych. Dostajemy od Państwa sporo zdjęć uszkodzeń, których autorem są Państwa zwierzęta domowe. Dlatego postanowiliśmy opisać jak sobie radzić z takimi uszkodzeniami.

Jeśli nie czują się Państwo na siłach do wykonania usługi samodzielnie polecamy nasz warsztat profesjonalny. Nasi technicy już nie jednemu kotu uratowali życie.

Serwis tel. 71 722 33 18

Dzięki temu artykułowi naprawią Państwo samodzielnie większość skór gładkich jednobarwnych. W wypadku skór dwubarwnych polecamy warsztaty profesjonalne z uwagi na trudności w doborze koloru farby i potrzebę malowania aerografem lub pistoletem. Z uwagi na specyfikę skóry jeśli takie uszkodzenia występują na skórach anilinowych lub welurach, nubukach należy każdorazodo wcześniej skontaktować się z nami.

Instrukcja rozróżniania skór znajduje się w artykule:

Jak rozpoznać rodzaj skóry?

Można też zawsze wysłać do nas zdjęcie posiadanego przedmiotu. Określimy rodzaj skóry i podamy możliwe rozwiązania.

Widzieliśmy już różne uszkodzenia od delikatnych rysek, przez zadarcia a i zdarzały się rozdarcia materiału. Na ciemnych meblach rysy s a z reguły bardzo widoczne. Często przez dziurki jest też wyciągany materiał, który znajduje się pod spodem i powstają charakterystyczne wąsy. Problem ten można najczęściej spotkać w ekoskórach. Na jasnych meblach uszkodzenia są nieco mniej widoczne z daleka. Jednak przy dokładnym przyjrzeniu okazuje się, że problem jest poważny.
Miejsca uszkodzone staja się chropowate i szorstkie. Koty upodobały sobie zagłówki i podłokietniki. Psy najczęściej zostawiają uszkodzenia na siedziskach.
zadrapania na skórze

Usuwanie rys po kocich pazurach

Nie jest to zabieg trudny, ale niestety bardzo czasochłonny. Nie obędzie się bez farbowania, szpachlowania i zacierania. Można jednak uzyskać bardzo dobre efekty.

Do farbowania używamy Farby tonującej. Kolor dobieramy na podstawie próbki. Można tez podac kolor producenta. Jeśli mamy go w bazie sprzedamy Państwu gotową farbę.

Powierzchnie należy przed zabiegiem wyczyścić i odtłuścić benzyną do skóry. Dokładną instrukcję farbowania znajda Państwo w tym linku.

Farbowanie skórzanej tapicerki

W wypadku rys po kocie trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Powierzchnię skóry trzeba doprowadzić do stanu idealnej gładkości. Wystające zadziory należy podkleić klejem do skóry. Małe ilości nakładamy na powierzchnię, którą chcemy przykleić następnie dociskamy je do powierzchni skóry. Nadmiar kleju należy usunąć. Zadziory, których nie da się podkleić należy obciąć nożyczkami do paznokci. To samo robimy z wystającymi nitkami. Powierzchnię szlifujemy padem szlifującym. Dzięki czemu znikną najmniejsze rysy. Jeśli skóra ma gładką powierzchnię (nappa) możemy zacierać powierzchnię. Technika ta pozwoli na zamaskowanie bardziej opornych rys.

rysy po pazurach kota

Na pad szlifujący wylewamy małą ilość środka gld. Zaczynamy delikatnie zacierać rysę okrężnymi ruchami. Po krótkiej chwili farba się rozpuści i będzie można zatrzeć starą farbą uszkodzenia. Nie należy trzeć zbyt mocno. W momencie kiedy rozpuszczalnik zasycha należy przerwać operację i dolać na pad jego dodatkowa porcję. Przy zacieraniu pady bardzo szybko ulegają degradacji. Radzimy zakupić 2-3 sztuki.

Do najgłębszych rys z pomocą przyjdzie płynna skóra. Rysy należy nią wypełnić. A następnie zanim zaschnie wyrównać powierzchnię. Można też zacierać płynną skórę po nałożeniu przy użyciu GLD. Stanie się znowu podatna na farbowanie.

Kiedy powierzchnia jest już gładka możemy przystąpić do farbowania. Farba wypełnia mniejsze uszkodzenia. W razie potrzeby wklepujemy jej cienkie warstwy w skórę podsuszamy suszarką, a następnie szlifujemy powierzchnię.

Na koniec należy farbami tonującymi wyrównać kolor całej powierzchni.

Polecamy przed zakupem wysłać do nas zdjęcia uszkodzeń. Dobierzemy odpowiednie środki.

3.9/5 - (31 votes)