Czyszczenie mebli skórzanych

Czyszczenie mebli skórzanych – od czego zacząć?

Właściwy dobór środków i technik pielęgnacji mebli ze skóry jest kluczowy, jeśli zależy nam na zachowaniu mebli w dobrej kondycji przez długie lata. Zanim zakupimy środek do pielęgnacji skór sprawdźmy, z jaką skórą mamy do czynienia. Jest to o tyle ważne, że w przypadku różnych rodzajów skór zarówno preparaty czyszczące do tapicerek meblowych, jak i konserwanty różnią się od siebie znacząco. Zastosowanie niewłaściwych środków do czyszczenia mebli skórzanych może doprowadzić m. in. do powstania rozległych przebarwień lub uszkodzeń powierzchniowych skóry. Może to w konsekwencji narazić nas na dodatkowe koszty związane z jej naprawą.

Z jakich rodzajów skór najczęściej wykonuje się meble?

W znacznej większości (ponad 90% przypadków) meble skórzane wykonuje się z farbowanych powierzchniowo skór gładkich. Skóry te są zabezpieczane powierzchniowo specjalną warstwą lakieru wykończeniowego (matowego lub lekko błyszczącego), którego zadaniem jest fizyczna ochrona skóry przed wytarciami oraz głębokim wnikaniem zabrudzeń. Właśnie ze względu na zastosowanie tej jednolitej powierzchni zabezpieczającej, która skutecznie zamyka pory skóry i chroni je przed wnikaniem zanieczyszczeń, skórę tego typu określa się też mianem skóry zamkniętej. Czyszczenie mebli skórzanych wykonanych ze skóry gładkiej jest też stosunkowo proste (o ile stosuje się odpowiednie środki).

Czyszczenie mebli ze skóry - meble skórzane ze skóry gładkiej

Meble skórzane ze skóry gładkiej

Innym rodzajem skór stosowanych w tapicerstwie meblowym są tzw. skóry anilinowe. W przeciwieństwie do skór gładkich nie pokrywa się ich lakierem wykończeniowym i farbuje się je od wewnątrz. Z uwagi na odzwierciedlenie naturalnej struktury jej powierzchni do produkcji aniliny używa się najlepszych jakościowo fragmentów skór z minimalną ilością skaz i bez uszkodzeń. Pory skóry anilinowej są otwarte, niezabezpieczona anilina łatwo więc chłonie wilgoć oraz przyjmuje brud i zanieczyszczenia. Jest też podatna na blaknięcie spowodowane eksponowaniem na światło słoneczne. Skóry anilinowe są ciepłe i miłe w dotyku, są jednak dość trudne w utrzymaniu. 

Czyszczenie mebli skórzanych - meble ze skóry anilinowej

Meble skórzane ze skóry anilinowej

Odmianą skór z rodziny anilinowych jest tzw. semianilina. W odróżnieniu od aniliny pokrywa się ją powierzchniowo cienką warstwą ochronną z odrobiną farby. Ukrywa ona niedoskonałości skóry oraz sprawia, że staje się ona bardziej odporna na powstawanie plam na jej powierzchni. Trzeba jednak pamiętać, że semianilina nadal pozostaje skórą otwartą, należy więc zachować restrykcyjne zasady jej pielęgnacji. 

Kolejnym rodzajem skór naturalnych, które można spotkać w tapicerstwie meblowym, są tzw. skóry szorstkie. Do takich skór zaliczamy m. in. zamsz oraz nubuk. Tapicerki meblowe wykonane z tego rodzaju skóry charakteryzują się m. in. występowaniem naturalnych włosków na jej powierzchni. Podobnie do aniliny są to skóry otwarte, które łatwo przyjmują zabrudzenia oraz wilgoć co powoduje powstawanie nieestetycznych plam na powierzchni. 

Jak odróżnić skórę zamkniętą od otwartej?

Aby upewnić się co do rodzaju posiadanej skóry polecamy wykonanie prostego testu z kroplą czystej wody. Zamknięta powierzchniowo skóra gładka posiada na swojej powierzchni warstwę lakieru wykończeniowego, który chroni ja przed wnikaniem wilgoci oraz zabrudzeń. Jeśli po naniesieniu kropli wody na skórę i delikatnym jej potarciu rozpłynie się ona bez pozostawiania śladu – mamy do czynienia ze skórą zamkniętą (gładką). W przypadku, jeśli na skórze pozostanie mokra plama – jest to skóra otwarta (np. anilina lub nubuk). 

Czyszczenie mebli skórzanych - skóra zamknieta  Czyszczenie mebli skórzanych - skóra otwarta

Porównanie skóry zamkniętej i otwartej

Należy podkreślić, że czyszczenie mebli skórzanych wykonanych ze skór otwartych nie jest rzeczą łatwą. Oprócz rodzaju zabrudzenia ważny jest także ogólny stan tapicerki oraz stosowane wcześniej środki pielęgnujące. Z tego względu, jeśli posiadają państwo ten rodzaj skóry, zalecamy wcześniejszy kontakt z nami w celu dobrania najlepszej metody pielęgnacji.

Czyszczenie mebli skórzanych wykonanych ze skóry gładkiej

Używając gotowego zestawu czyszczącego z środkiem konserwującym do mebli skórzanych Colourlock pielęgnacja tapicerki jest niezwykle łatwa.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=zGp0R0KUYvE[/embedyt]

Zamkniętą skórę gładką czyść środkiem czyszczącym Soft Clean element po elemencie.  Nałóż pianę z aplikatora piany na szczoteczkę do czyszczenia skór i okrężnymi ruchami czyść miejsce przy miejscu. Z uwagi na dużą powierzchnie skóry w meblach skórzanych polecamy zaopatrzyć się w wiaderko z letnią wodą. Szczoteczkę płucz co jakiś czas, a pianę zbieraj suchą szmatką.

Ważne:

  • preparat czyszczący zawsze wypróbować w niewidocznym miejscu
  • nie dopuszczać do przemoczenia tapicerki
  • czyszczenie przeprowadzać w miejscu nienasłonecznionym
  • przed konserwacją powierzchnia skóry powinna być sucha

W przypadku, gdy skóra wymaga dodatkowego nawilżenia, użyj mleczka regenerującego do skór Leder Protector. Produkt ten nadaje się idealnie do skór gładkich, zawiera przeciwutleniacze oraz filtr UV, dzięki czemu zapobiega wyblaknięciom i powstawaniu przebarwień. W ostatnim kroku użyj utrwalacza do skór Leder Versiegelung, który podobnie jak lakier wykończeniowy zregeneruje powierzchnię skóry i dodatkowo zabezpieczy ją przed wytarciami i wnikaniem zabrudzeń.  

Zestaw Colourlock do mebli skórzanych - skóra gładka

Kup w sklepie zestaw do mebli ze skóry gładkiej