Naprawa tapicerki samochodowej farbą tonującą do skór

Elegancko wykończone wnętrza pojazdów wykonane z wysokiej jakości naturalnej skóry stanowią ponadczasowy element, który wyróżnia dany egzemplarz i podnosi jego wartość. Skórzane fotele w samochodzie zapewniają także kierowcy oraz pasażerom wysoki komfort podróżowania. Niestety wskutek intensywnej eksploatacji lub nieprawidłowej pielęgnacji piękne obicia mogą szybko utracić swój blask i użyteczność. 

Kiedy uszkodzenia tapicerki są już na tyle duże, że standardowe zabiegi pielęgnacyjne nie są w stanie zniwelować uszkodzeń, trzeba sięgnąć po bardziej radykalne środki.

 

Tapicerka skórzana w samochodzie

 

Naprawa tapicerki samochodowej farbą tonującą pozwala na przywrócenie dobrego wyglądu obszyć foteli i kanapy, których stopień wyeksploatowania daje widoczne ślady w postaci ubytków farby, przetarć oraz pęknięć wierzchniej warstwy skóry. Jednocześnie proces renowacji nie wymaga dużych umiejętności manualnych i może go wykonać każdy kierowca chcący zadbać o swoje auto. Przygotowany przez nas zestaw TURBO do renowacji skór zawiera wszystko, co jest niezbędne do wykonania renowacji.

Naprawa tapicerki samochodowej ze skóry – od czego zacząć

Przebieg renowacji składa się z kilku etapów, a jej prawidłowe przeprowadzanie przynosi bardzo dobre efekty. Jeżeli po ukończeniu naprawy zadbamy o regularne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych, to ochronimy skóry przed uszkodzeniem w przyszłości. Warto to podkreślić, gdyż często zapominamy o konieczności regularnej pielęgnacji tapicerki skórzanej po renowacji, w skutek czego jej stan może ulec szybkiemu pogorszeniu. 

Rozpoznajemy rodzaj skóry samochodowej

 

Każdorazowo proces usuwania uszkodzeń skóry w samochodzie powinniśmy zacząć od prawidłowego rozpoznania rodzaju tapicerki, z jaką mamy do czynienia. Posłuży nam do tego kropla wody (nie używamy większej ilości tej substancji!). Upuszczamy ją na powierzchnię i obserwujemy jej zachowanie. Spotkamy się z jednym z trzech przypadków.

  • Ciecz wchłania się bardzo szybko – jest  to tzw. skóra anilinowa otwarta. Nie ma ona specjalnego wykończenia chroniącego przed wnikaniem wilgoci. W takim wypadku skontaktuj się z nami, gdyż do jej pielęgnacji wymagane są dedykowane środki.
  • Kropelka wsiąka powoli – tak zachowuje się w kontakcie z wodą powierzchnia skórzana semianilinowa. Również powinniśmy zastosować do niej odpowiednio dobrane preparaty, w których wyborze pomogą Ci nasi wykwalifikowani doradcy.
  • Woda osiadła i stoi na materiale – to najpopularniejszy rodzaj obszyć, czyli wysokiej klasy skóra gładka powierzchniowo zamknięta. Opisywane tutaj kosmetyki i zabiegi są jej dedykowane. Skóra ta jest chroniona przed wnikaniem wilgoci specjalną powłoką w postaci lakieru wykończeniowego. Jeśli posiadasz tapicerkę perforowaną – to także może być skóra gładka zamknięta, przyjrzyj się dokładnie jej powierzchni. 

Jeżeli spotkaliśmy się z ostatnim opisanym przykładem, to możemy przejść do dalszej lektury. W przeciwnym razie zalecamy skontaktowanie się z nami. Choć skóry anilinowe w samochodach są rzadkością, to z przyjemnością doradzimy jak najlepiej podejść do pielęgnacji tego typu skóry. 

Zaczynamy od dokładnego czyszczenia tapicerki

 

Niezależnie czy naszym zadaniem jest renowacja tapicerki skórzanej samochodu, czy drobne zabiegi kosmetyczne, powinniśmy zacząć od dokładnego oczyszczenia powierzchni. Pamiętajmy, że nawet małe drobinki piasku mogą powodować trudne do usunięcia rysy.

Do wstępnego wyczyszczenia materiału używamy miękkiej końcówki odkurzacza. Szczegółowo usuwamy wszelkiego rodzaju pyły i kurz. Sprawdzamy czystość pod światłem. Jeżeli jesteśmy pewni, iż obszycia są już czyste, to możemy bezpiecznie przejść dalej.

Kolejny krok to czyszczenie z użycie specjalnego preparatu Colourlock Strong Cleaner. Jest to silny środek, który usuwa najbardziej uporczywe plamy, zabrudzenia i zanieczyszczenia. Niweluje również niepożądane zapachy takie jak ludzki pot czy dym papierosowy.

Nanosimy niewielką ilość środka w formie pianki na szczoteczkę dedykowaną do skór. Czyszczenie wykonujemy okrężnymi ruchami, bardzo dokładnie staramy się dotrzeć do każdego zakątka tapicerki. Podczas czyszczenia pianą należy uważać, aby nie przemoczyć tapicerki, dlatego brudną pianę zbieramy na bieżąco przy użyciu chłonnej mikrofibry. Jeśli wszelkie widoczne zabrudzenia zostaną już usunięte, możemy przejść do kolejnego etapu renowacji.

Przygotowanie skóry samochodowej do malowania

 

Przed samym rozpoczęciem procesu malowania musimy usunąć z jej powierzchni stary lakier wykończeniowy. Używamy w tym celu rozpuszczalnika GLD. Nanosimy go na białą szmatkę i przecieramy nim tapicerkę do czasu, aż pojawi się na niej farba. Jest to znak, że udało nam się złamać wykończenie tapicerki i dotarliśmy do warstwy wymagającej uzupełnienia farbą.

Często na tapicerce występują także małe, lecz trudne do usunięcia ryski. Wówczas możemy użyć pada szlifującego do skór, nasączonego preparatem GLD i delikatnie je przeszlifować. Rozluźniona rozpuszczalnikiem farba wypełni wówczas ubytki i w ten sposób łatwo i bezpiecznie usuniemy drobne niedoskonałości. Pamiętajmy jednak, aby ostrożnie podchodzić do szlifowania w przypadku skóry posiadającej strukturę. Zbyt mocne szlifowanie lub mocne przecieranie jej rozpuszczalnikiem może spowodować całkowite wygładzenie powierzchni.

Przed przystąpieniem do malowania musimy też zadbać o odtłuszczenie tapicerki w miejscu wykonywanej renowacji. Służy do tego benzyna do skór Colourlock. Etap ten jest bardzo ważny, gdyż zarówno dobre oczyszczenie tapicerki ze starych warstw jak i odtłuszczenie jej powierzchni gwarantuje lepszą przyczepność nakładanej farby. Benzyny do skór używamy także za każdym razem po szlifowaniu, gdyż oprócz właściwości odtłuszczających dobrze zbiera ona pył oraz inne luźne zanieczyszczenia znajdujące się na powierzchni skóry. 

Warto pamiętać, iż czasem błędnie rozróżniamy uszczerbek wykończenia i znajdującej się pod nim farby z pęknięciem skóry. Jeżeli naruszona jest jedynie warstwa wierzchnia tapicerki, to wystarczy pozbyć się z niej resztek starego, zeschniętego wykończenia i ponownie ją pomalować farbą tonującą.

Niewielkie ubytki materiału mogą być także uzupełnione przy użyciu specjalnego preparatu. Płynna skóra wypełnia pęknięcia i po zastygnięciu imituje naturalną skórę ze wszelkimi jej właściwościami. Zachowuje naturalną elastyczność i poddaje się renowacji (np. malowaniu) jak naturalna skóra. W razie ostrych przecięć lub większych powierzchni, przed nałożeniem płynnej skóry należy podkleić dziurę specjalnym materiałem do podklejania dziur GLUE-TEX.

Malowanie tapicerki skórzanej farbą tonującą

 

Zaczynamy od dokładnego wymieszania pigmentów w dołączonym do zestawu pojemniku z mieszadełkiem. Musimy uzyskać jednolity kolor mieszaniny pamiętając o dokładnym zebraniu składowych farby ze ścianek i dna pojemnika. Po osiągnięciu oczekiwanej barwy przenosimy niewielką ilość preparatu (np. przy użyciu mieszadełka) na aplikator (w tym przypadku będzie to gąbka).

Wklepujemy farbę tonującą z aplikatora na tapicerkę skórzaną. Celem jest uzyskanie cienkiej warstewki o tej samej grubości na całej powierzchni. Zalecamy stosowanie aplikacji od 2 do 4 powłok w jednym procesie. Każdorazowe nałożenie powłoki kończymy suszeniem z użyciem suszarki.

Nigdy nie należy aplikować jednej, lecz grubej warstwy farby. Zastosowanie cieniutkiej powłoki nałożonej wielokrotnie pozwala na uzyskanie lepszej elastyczności oraz wysokiej odporności na zginanie oraz naprężenia. Uzyskamy także dużo lepszy efekt wizualny po zakończonej renowacji, gdyż cienkie warstwy będą każdorazowo odzwierciedlać naturalną strukturę skóry.

Utrwalenie efektów procesu naprawy i renowacji skóry

 

Po całkowitym pomalowaniu wszystkich elementów należy odczekać co najmniej dwie godziny do pełnego wysuszenia powłok malarskich. Po upewnieniu się, że powierzchnia jest sucha, możemy przystąpić do jej zabezpieczenia.

Do utrwalenia efektów naszych prac posłuży specjalistyczny preparat do konserwacji tapicerek skórzanych Leder Versiegelung. Nakładamy go na skórę, nie polerując jej. Następnie czekamy ok. 4 godziny, aż nałożona warstwa wyschnie.

Dzięki aplikowaniu środka konserwującego na obszyciu zostaje stworzona polimerowa warstwa ochronna. Chroni ona materiał przed działaniem wilgoci, uszkodzeniami mechanicznymi, przetarciami i głębokim wnikaniem przebarwień. Regularna aplikacja preparatu do konserwacji Leder Versiegelung raz na 3 do 6 miesięcy pozwoli zachować wnętrze w dobrej kondycji. Jednocześnie zapobiegnie powstawaniu nowych przetarć i utracie koloru.

Profesjonalne wsparcie Colourlock w pielęgnacji skóry

Wysokiej jakości preparaty do naprawy skóry pozwolą Ci na przywrócenie wnętrzom Twojego auta dawnego blasku. Wykonanie kompletnej naprawy tapicerki skórzanej w samochodzie możesz wykonać przy użyciu zestawu Turbo dostępnego w naszym sklepie internetowym: Zestaw TURBO Colourlock do naprawy tapicerki skórzanej

W razie jakichkolwiek problemów z procesem renowacji tapicerki, przy użyciu środków marki Colourlock, zapraszamy do kontaktu z nami. Zapewniamy fachowe wsparcie naszym klientom. Zachęcamy też do załączania zdjęć do zapytań przesyłanych drogą mailową.

Nasza firma prowadzi zarówno sprzedaż kosmetyków do pielęgnacji tapicerek skórzanych, jak i profesjonalny warsztat. Oferujemy usuwanie uszkodzeń skóry w samochodzie. Jeżeli masz do czynienia z uszczerbkami, których nie możesz sam usunąć, to zgłoś się do nas!

Jednocześnie zapraszamy do skorzystania z naszych usług tapicerskich oraz naprawczych w zakresie obszyć foteli i kanap samochodowych z naturalnych materiałów.

3.7/5 - (3 votes)