Pielęgnacja tapicerki samochodowej zimą

Okres zimowy to czas, w którym nasze auta – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz – narażone są na szereg niekorzystnych czynników. Zmienne warunki pogodowe, mróz, śnieg, wysoka wilgotność i sól drogowa, to główne zagrożenia, na które musimy przygotować nasz pojazd zanim wyjedziemy na drogi zimową porą. Pielęgnacja tapicerki samochodowej powinna zostać wykonana jeszcze przed zimą, nim przyjdą pierwsze mrozy. To z pewnością się opłaci!

 

Pielęgnacja tapicerki samochodowej zimą

 

Jeżeli nasz samochód przez najzimniejszą z pór roku stoi w garażu to również powinniśmy pomyśleć, jak skutecznie zabezpieczyć jego wnętrze. Z pewnością przyda się kompleksowa pielęgnacja tapicerki w samochodzie po intensywnym sezonie letnim.

Przygotowanie auta do zimy – jak zapobiec przesuszeniu skóry?

Nie tylko wilgoć i niskie temperatury stanowią zagrożenie dla wnętrza naszego pojazdu. Częstym udogodnieniem są podgrzewane fotele i kanapy, które jednak – przez intensywne wygrzewanie – mogą przyczynić się do nadmiernego przesuszenia i pogorszenia stanu tapicerki skórzanej. Warto więc pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i natłuszczeniu skór w aucie.

Świetnym sposobem na to jest użycie mleczka pielęgnacyjnego Leder Protector. Po uprzednim wyczyszczeniu pianką i wyschnięciu, możemy je nanieść na obicia foteli. Zwiększy to żywotność skóry, natłuszczając i chroniąc ją przed przesuszeniem. Jednocześnie mleczko pozwala przywrócić miękkość i sprężystość tapicerki, zabezpiecza ją też przed utlenianiem i działaniem promieniowania UV. Niezależnie od pory roku, warto taki zabieg powtarzać raz na 3 miesiące.

Mleczko świetnie sprawdza się również w przypadku starych i mocno zniszczonych skór. Hamuje procesy starzenia i zapobiega ich blaknięciu.

Jak zabezpieczyć tapicerkę skórzaną?

Kolejnym zagrożeniem, które szczególnie uwydatnia się zimą, jest woda, a właściwie topiący się na naszych ubraniach śnieg. Brak odpowiedniego zabezpieczenia foteli może powodować przenikanie barwnika z wilgotnych kurtek i spodni, i być przyczyną trudnych do usunięcia przebarwień. Sposobem na zapobieżenie temu zjawisku jest odpowiednia konserwacja tapicerki skórzanej przy pomocy utrwalacza do skór Leder Versiegelung.

Wspomniany środek konserwujący nie tylko chroni przed przebarwieniami, lecz pozostawia niewidzialną, polimerową warstwę ochronną na skórze. To sprawia, że jest ona bardziej odporna na przetarcia. W przypadku skór starszych utrwalacz warto zastosować po uprzednim wyczyszczeniu tapicerki ze skóry pianką oraz aplikacji mleczka pielęgnującego. Dzięki temu utrwalimy efekty wcześniejszych zabiegów czyszczenia oraz renowacji powierzchni skórzanej.

Środek konserwujący Leder Versiegelung jest bardzo wydajny i już jego niewielka ilość pozwala na skuteczne zabezpieczenie sporej ilości materiału. Bez obaw możemy więc przyjąć, że warto go stosować regularnie, raz na 3-6 miesięcy, podobnie jak mleczko pielęgnujące.

Konserwacja skórzanej tapicerki – przygotowanie do zimy i po sezonie letnim

Często zdarza się, że nasz samochód – kabriolet, albo oldtimer – wykorzystujemy tylko w sezonie letnim, w ciepłe, bezdeszczowe dni. Podobnie sprawa się ma, gdy mowa o motocyklach i łodziach, z których użytkowania czerpiemy przyjemność głównie w okresie wiosenno-letnim. Zanim jednak umieścimy je w zimnym i wilgotnym, albo ogrzewanym i przesuszonym garażu, warto pomyśleć o odpowiednim zakonserwowaniu elementów i ich tapicerek skórzanych. Dotyczy to zarówno skór naturalnych, jak i sztucznych (tzw. ekoskór).

W przypadku skór gładkich z pomocą przychodzą specjalne woski impregnujące. Przywracają im miękkość, chronią przed wilgocią, zapobiegają rozwojowi pleśni i przeciwdziałają powstawaniu pęknięć na powierzchni skóry. W przypadku posiadania tapicerki wykonanej ze sztucznej skóry dobrym pomysłem jest użycie zestawu do czyszczenia ekoskóry . Przy jego pomocy usuniesz silne zabrudzenia i zaimpregnujesz powierzchnię, niejako uszczelniając ją.

Wspomniane przez nas kosmetyki do skór świetnie sprawdzą się również w przypadku kurtek, butów oraz galanterii skórzanej, która w tym okresie często wraca do łask.  Chcąc odżywić i zaimpregnować odzież lub galanterię ze skóry polecamy w szczególności użycie wosku impregnującego Elephant Leder Preserver. Jego skuteczność odżywiania i impregnowania skór gładkich została doceniona przez największe muzea na całym świecie. Po użyciu wosku skóra nabiera świeżego wyglądu, staje się miękka i miła w dotyku, uodparnia się na wilgoć. Dzięki temu, zarówno eleganckie wnętrza naszego auta, jak i ulubiony skórzany ubiór będą mogły doskonale się prezentować podczas wyjść jesienno-zimowych.

Pielęgnacja i konserwacja tapicerki samochodowej wykonanej z materiałów syntetycznych

Dosyć często stosowaną alternatywą dla tapicerek ze skór naturalnych jest Alcantara. Z wyglądu przypomina ona nubuk (skórę naturalną szorstką), jest to jednak materiał w 100% syntetyczny. Jest mu zdecydowanie bliżej jest do tapicerek materiałowych niż skórzanych (więcej na ten temat możesz przeczytać w jednym z naszych poprzednich artykułów o czyszczeniu Alcantary). Jeżeli wnętrze naszego auta jest wykończone z użyciem materiału syntetycznego, również należy je odpowiednio przygotować do zimy i zakonserwować.

Do zabezpieczenia foteli i kanap z materiałów syntetycznych polecamy stosowanie dedykowanego zestawu do czyszczenia i impregnacji Alcantary. Składa się on ze specjalnego środka czyszczącego, impregnatu, gąbki, szmatki oraz szczoteczki Colourlock. Mając pod ręką taki zestaw szybko i sprawnie wyczyścimy i zaimpregnujemy tapicerkę. Pozwoli to dodatkowo uodpornić ją przed działaniem wody i powstawaniem trudnych do usunięcia plam.

Skuteczne zabezpieczenie auta po sezonie i przygotowanie przed zimą

Śnieżnobiała zima, choć piękna, przysparza wielu kłopotów kierowcom i innym użytkownikom dróg. Również same pojazdy i ich wnętrza są wtedy narażone na wiele niepożądanych czynników. Warto więc odpowiednio przygotować się do zimy – czyszcząc, pielęgnując i odpowiednio konserwując wnętrze naszego auta. Niezależnie czy będziemy z niego korzystać, czy też będzie ono stało w garażu, aż do nadejścia cieplejszych dni. Odpowiednio wykonana pielęgnacja tapicerki samochodowej pozwoli uchronić ją przed starzeniem się i rozwojem groźnych grzybów oraz pleśni, które w ciepłym, acz wilgotnym otoczeniu rozwijają się nader szybko.

 

 

Pielęgnacja tapicerki samochodowej zimą Pielęgnacja tapicerki samochodowej zimą - zestaw do ekoskóry Pielęgnacja tapicerki samochodowej zimą - czyszczenie i impregnacja Alcantary

 

Kup teraz w sklepie

 

4.9/5 - (7 votes)