Czyszczenie alcantary

Co to jest alcantara?

Alcantara zyskuje coraz bardziej na popularności. Jest miła w dotyku, wygodna w użytkowaniu, coraz częściej doceniamy jej indywidualne właściwości. Nie wszyscy jednak wiedzą czym jest alcantara i jak z nią postępować. Ze względu na swoje walory użytkowe chętnie stosujemy ją w samochodach, coraz częściej trafia też do mebli czy ubrań.  Choć czyszczenie alcantary wydaje się z pozoru czynnością skomplikowaną, to przy użyciu dedykowanych środków i metod wcale nie jest takie trudne.

Alcantara tapicerka w samochodach

Alcantara jest materiałem sztucznym, produkowanym z cienkich włókien syntetycznych (poliuretanowych i poliestrowych), których grubość jest 20 razy mniejsza od grubości ludzkiego włosa. Ze względu na swój wygląd przypominający naturalną mizdrę często bywa mylona ze skórą, właśnie z tego powodu często alcantara jest też określana mianem imitacji nubuku, czyli skóry szorstkiej szlifowanej od strony lica.

nubuk alcantara

Ze względu na podobieństwo alcantary do skór określanych mianem „szorstkich” w pierwszej kolejności przychodzą na myśl metody czyszczenia i pielęgnacji tego typu skór. Należy jednak zaznaczyć, że czyszczenie alcantary metodami stosowanymi przy skórach naturalnych będą niewłaściwe, gdyż alcantara jako materiał syntetyczny wymaga stosowania środków i procedur właściwych dla tapicerek materiałowych (z pewnymi wyjątkami, o czym poniżej). Jako ciekawostkę możemy nadmienić, że alcantarę można z powodzeniem czyścić przy użyciu wody, co w przypadku nubuku sprawi, że stanie się on twardy i pojawią się na nim mało estetyczne plamy.

Czyszczenie alcantary – podstawowe informacje

Aby zachować świeży wygląd i dobrą kondycję tapicerki wykonanej z alcantary należy ją przed wszystkim regularnie pielęgnować. Niezaimpregnowana alcantara jest tkaniną otwartą, co oznacza że wszelkie plamy i zabrudzenia bardzo szybko będą wnikały w jej wewnętrzną strukturę. Właśnie z tego względu wymaga ona częstego odkurzania a w przypadku wystąpienia plam – należy je natychmiast usunąć. Podczas korzystania z tapicerek wykonanych z alcantary zaleca się także unikać materiałów mogących oddawać barwnik (jak np. jeansy). Nie zaleca się używania pary do jej czyszczenia, gdyż jej zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do utraty miękkości i elastyczności alcantary, co z kolei znacząco wpłynie na jej walory użytkowe.

Włoskowata struktura alcantary oraz jej miękkość i grubość sprawiają, że jest ona bardzo miła w dotyku i wygodna podczas użytkowania. Ma ona jednak tendencje do mechacenia się, zwłaszcza gdy podczas czyszczenia będziemy ją trzeć zbyt mocno. Jeśli podczas pielęgnacji tapicerka z alcantary ulegnie zmechaceniu, nadmiar spętlonych włókien można usunąć przy użyciu pada szlifującego Colourlock. Pozostałości po szlifowaniu lub mniejsze zmechacenia usuwamy klasyczną maszynką do golenia. Podczas usuwania supełków i sfilcowań metodą mechaniczną należy oczywiście uważać, aby nie spowodować miejscowych uszkodzeń materiału.

Do odświeżania zakurzonej alcantary zaleca się używać miękkiej i lekko zwilżonej bawełnianej szmatki. Podczas czyszczenia zwilżoną szmatką należy uważać, aby nie przemoczyć alcantary. Ściereczkę należy w trakcie czyszczenia kilkukrotnie wypłukać i wykręcić, abyśmy mieli pewność, ze nie wcieramy brudu. Stosując dedykowany środek czyszczący do tkanin i alcantary w celu nałożenia go na powierzchnię możemy użyć miękkiej gąbki. Pozwoli ona ograniczyć nam ilość aplikowanego środka czyszczącego do niezbędnego minimum i zminimalizuje ryzyko przemoczenia alcantary.

 

srodekczyszczacy alcantara 1

 

Po czyszczeniu alcantary należy bezwzględnie pamiętać, aby mokre jeszcze włókna przeczesać delikatnie „pod włos” przy użyciu szczotki. Dzięki temu unikniemy efektu sklejania się włókien a nasza tapicerka po wyschnięciu odzyska swój oryginalny wygląd.

Jak prać alcantarę?

Producent dopuszcza pranie w dłuższych okresach o ile poszycie da się zdjąć. Alcantarę należy prać w temperaturze około 30°C z użyciem delikatnego detergentu bez dodatku chloru! Jeśli w materiale są wszyte rzepy muszą być zabezpieczone taśmą, inaczej mogą zniszczyć materiał przyczepiając się do niego i zaciągając go. Po wypraniu alcantary należy ją pozostawić do samoistnego wyschnięcia, nie wyciskamy jej i nie odwirowujemy.

Chcąc prać tapicerkę z alcantary ekstrakcyjnie należy używać wody o niskiej temperaturze (letniej).

Jak wysuszyć alcantarę?

Po wypraniu alcantary należy ją suszyć na świeżym powietrzu w przewiewnym i zacienionym miejscu. Należy bezwzględnie unikać pełnego słońca oraz nie należy jej „dosuszać” przy użyciu dodatkowych źródeł ciepła, gdyż może ona zesztywnieć.

Prasowanie alcantary

Alcantara jest materiałem wrażliwym na działanie bardzo wysokich temperatur. Mimo wszystko, jeśli zajdzie taka potrzeba można ją także prasować przy użyciu żelazka. Podczas prasowania nie należy przekraczać temperatury 110°C a pomiędzy żelazko a materiał nalezy włożyć białe płótno.

Jak usuwać plamy z alcantary?

Przede wszystkim należy działać natychmiast, najlepiej nie dłużej niż 30 minut od pojawienia się przebarwienia. Przed usunięciem plamy należy usunąć substancje, która znajduje się na alcantarze. Jeśli warstwa jest gruba (jogurt, dżem, itp.) można użyć łyżeczki lub przeźroczystej szpatułki, do cieczy należy użyć chłonnej szmatki. Nie wcierać plamy! Unikniemy w ten sposób rozprzestrzeniania się plamy w głąb materiału. Mocne tarcie może dodatkowo powodować mechacenie się alcantary. W celu uniknięcia rozprzestrzeniania się barwnika na powierzchni należy działać od zewnętrznej krawędzi plamy. Do usuwania plam używać białej, bawełnianej szmatki.

Czyszczenie alcantary w przypadku różnych rodzajów zabrudzeń:

  • soki owocowe, dżemy, galaretki, syrop, ketchup: użyć letniej wody, spłukać przecierając szmatką nasączoną środkiem do czyszczenia alcantary Colourlock
  • krew, jajka, kał, mocz: użyć zimnej wody (ciepła woda sprawia, że plama się utrwala), spłukać spłukać przy użyciu szmatki nasączonej środkiem czyszczącym do alcantary Colourlock
  • napoje alkoholowe, wino, piwo, cola, herbata: użyć letniej wody, jeśli pozostaną ślady na materiale przetrzeć je sokiem z cytryny a następnie spłukać przy użyciu szmatki nasączonej środkiem czyszczącym do alcantary Colourlock
  • plamy po długopisie, kakao, czekolada, ciasto z kremem lub czekoladą, lody, musztarda: użyć letniej wody, spłukać przecierając szmatką nasączoną środkiem do czyszczenia alcantary Colourlock
  • ocet, żel do włosów, sos pomidorowy, kawa z cukrem: przetrzeć plamę sokiem z cytryny, zmyć letnią wodą a następnie przetrzeć szmatką z płynem do czyszczenia alcantary Colourlock
  • tłuste plamy należy w pierwszej kolejności wyczyścić przy użyciu benzyny do skór.

Czyszczenie alcantary krok po kroku

Do kompleksowego wyczyszczenia i zakonserwowania alcantary należy użyć dedykowanego zestawu do czyszczenia i impregnacji alcantary.

  1. Przed użyciem środka czyszczącego i impregnatu sprawdzamy ich oddziaływanie na materiał w niewidocznym miejscu.
  2. Na wstępie alcantarę należy dokładnie odkurzyć (unikać zbyt mocnego tarcia).
  3. Przy użyciu szczotki do alcantary delikatnie rozczesujemy jej włókna (jeszcze na sucho, delikatnie, pod włos).
  4. Po rozczesaniu jeszcze raz odkurzamy tapicerkę, pozbędziemy się w ten sposób sporej ilości spętlonych włókien z jej powierzchni.
  5. Rozpylamy równomiernie środek czyszczący do alcantary na całą powierzchnię tapicerki.
  6. Moczymy gąbkę w wodzie, wyciskamy ją aby pozostała lekko zwilżona i przy jej użyciu „od szwu do szwu” ściągamy z powierzchni alcantary naniesiony wcześniej środek czyszczący.
  7. W przypadku głębokich zabrudzeń możemy zwiększyć penetrację środka czyszczącego używając gąbki. Należy nanieść środek na gąbkę i ściskając ją doprowadzić do powstania piany. Czyszcząc w ten sposób miejscowe zabrudzenia staramy się oczywiście nie przemoczyć zbyt mocno tapicerki.
  8. Podczas zbierania środka czyszczącego z powierzchni alcantary gąbkę należy regularnie płukać i wyciskać z nadmiaru wody.
  9. Czyszczenie alcantary przeprowadzamy do czasu, aż z powierzchni tapicerki zbierzemy całą widoczną pianę powstałą po nałożeniu środka czyszczącego.
  10. Do zebrania środka czyszczącego z alcantary można użyć odkurzacza piorącego postępując jak przy standardowym odświeżaniu tapicerki z wykorzystaniem wody.
  11. Podczas czyszczenia staramy się unikać nadmiernego tarcia, które może spowodować zmechacenie alcantary.
  12. Po wyczyszczeniu alcantary należy ją delikatnie przeczesać „pod włos” i pozostawić do samoistnego wyschnięcia (najlepiej w przewiewnym miejscu, unikać zbytniego nasłonecznienia)

Aby zwiększyć odporność alcantary na wchłanianie wody i brudu należy ją zaimpregnować. W tym celu należy użyć dedykowanego preparatu impregnującego, który nie tylko ochroni naszą tapicerkę przed wnikaniem zabrudzeń, ale także znacząco wydłuży jej żywotność i komfort użytkowania.

 

zestaw do alcantary caly 1

 

Powyższa instrukcja dotyczy zarówno alcantary w meblach jak i samochodach. Środki użyte w zestawie do alcantary mogą być także stosowane do czyszczenia i impregnacji tapicerek materiałowych.

 

kup teraz

 

4.2/5 - (45 votes)