Czyszczenie alcantary

Alcantara zyskuje coraz bardziej na popularności. Jest miła w użytkowaniu i coraz częściej doceniamy jej właściwości. Nie wszyscy jednak wiedza czym jest alcantara i jak z nią postępować. Chętnie stosujemy ją w samochodach, ale coraz częściej trafia tez do mebli czy ubrań.
Alcantara jest materiałem sztucznym. Często bywa mylona ze skórą. Dlatego pojawia się też sporo wątpliwości jeśli chodzi o czyszczenie alcantary. Alcantara jest imitacją nubuku, czyli skóry szorstkiej szlifowanej od strony lica.
Alcantarę produkuje się z włókien 20 razy cieńszych od włosa.

Odświeżanie Alcantary:

Aby zachować piękno i dobry stan materiału należy o niego dbać i regularnie czyścić. Czyszczenie Alcantary nie powinno odbywać się przy użyciu pary. Jedną z podstawowych rzeczy to pamiętać aby nie trzeć zbyt mocno. Może to zmechacić materiał.
Jeśli posiadamy zakurzoną Alcantarę należy ją przecierać lekko zwilżoną białą bawełnianą szmatką. Unikamy farbowanych materiałów bo mogą oddawać barwnik i powodować widoczne uszkodzenia.
Odświeżanie powinno nastąpić poprzez zmoczenie białej szmatki w wodzie i dokładne jej wykręcenie. Należy uważać aby nie przemoczyć materiału. Ściereczkę należy w trakcie czyszczenia kilkukrotnie wypłukać i wykręcić, abyśmy mieli pewność, ze nie wcieramy brudu.
Alcantarę należy przeczesać delikatnie jeszcze na mokro. Następnie zostawić do wyschnięcia.

Pranie Alcantary:

Producent dopuszcza pranie w dłuższych okresach o ile poszycie da się zdjąć. Alcantarę należy prać w temperaturze około 30°C z użyciem delikatnego detergentu. Jeśli w materiale są wszyte rzepy muszą być zabezpieczone taśmą. Inaczej mogą zniszczyć materiał przyczepiając się do niego i zaciągając. Po praniu nie należy Alcantary wirować.

Suszenie alcantary:

Po praniu suszyć na świeżym powietrzu i przeczesać delikatnie szczoteczką. Nie wolno suszyć Alcantary w pełnym słońcu. Może zesztywnieć. Alcanatra nie może być wybielana chlorem.

Prasowanie Alcantary:

Alcantarę można prasować. Między żelazko a materiał należy włożyć białe płótno. Temperatura żelazka nie powinna przekraczać 110°C.Pranie ekstrakcyjne tylko z użyciem wody o niskiej temperaturze. (letniej)

Usuwanie plam z Alcantary:

Należy działać natychmiast. (w ciągu 30 minut). W celu uniknięcia rozprzestrzeniania się barwnika należy działać od zewnętrznej krawędzi plamy. Przed usunięciem plamy należy usunąć substancje, która znajduje się na Alcantarze. Jeśli warstwa jest gruba (jogurt, dżem, itp.) użyć łyżeczki lub przeźroczystej szpatułki; do cieczy należy użyć chłonnej szmatki. Nie wcierać! Zapobiega to rozprzestrzenianiu się plamy w głąb materiału. Mocne tarcie może powodować mechacenie się Alcantary. Do usunięcia plamy użyć białej szmatki. Do postępowania z konkretnymi rodzajami plam należy użyć instrukcji poniżej.
soki owocowe, dżemy, galaretki, syrop, ketchup: użyć letniej wody, spłukać przecierając szmatki nasączonej płynem do Alcantary Colourlock.
Krew, jajka, kał, mocz: użyć zimnej wody; uniknąć ciepłej wody, ponieważ to sprawia, że substancje te koagulują, spłukać przecierając płynem do czyszczenia Alcantary.
Alkohole, napoje alkoholowe, wino, piwo, Cola i herbata: użyć letniej wody; jeśli pozostanie znak na materiale potraktować go z sokiem z cytryny, a następnie spłukać go dobrze.
Plamy po długopisie, kakao, czekolada, ciasto z kremem lub czekoladą, lody, musztarda: użyć letniej wody; opłukać przecierając płynem do alcantary.
Ocet, żel do włosów, sos pomidorowy, kawa z cukrem: wykorzystanie soku z cytryny, a następnie przetrzeć letnią wodą; opłukać przecierając szmatka z płynem do czyszczenia Alcantary Colourlock.
Tłuste plamy należy czyścić przy użyciu benzyny do skór.

Czyszczenie Alcantary:

Czyszczenie alcantary ze standardowych zabrudzeń należy przeprowadzać przy użyciu płynu do czyszczenia Alcantary i szczoteczki Colourlock. Środek należy zawsze sprawdzić w niewidocznym miejscu.
Na wstępie Alcantare należy dokładnie odkurzyć. Kolejnym krokiem jest ostrożne jej rozczesanie szczotką jeszcze na sucho. Następnie piankę z butelki nakładamy na szczoteczkę i rozprowadzamy piankę równomiernie po małej powierzchni od szwu do szwu. Czyścimy okrężnymi ruchami. Trzeba być ostrożnym aby nie zmechacić materiału. Piankę zbieramy czystą szmatką, co chwile ją obracając. Jeśli szmatka ulegnie zarudzeniu należy ja wypłukać, wykręcić i kontynuować pracę. Po czyszczeniu jeszcze na mokro należy Alcantarę przeczesać. Ograniczy to ryzyko posklejania się włosków materiału. Następnie zostawiamy materiał do wyschnięcia.
Po czyszczeniu polecamy zabezpieczyć Alcantarę naszym impregnatem do tkanin i Alcantary. Ogranicza to ryzyko powstania zaplamień i filcowania się materiału.
Supełki i sfilcowania można usunąć przy użyciu padu szlifującego. Po tej operacji pozostaną delikatniejsze zmechacenia. Można ostrożnie wygolić je maszynką do golenia. Przy odrobinie wprawy można osiągnąć całkiem imponujące rezultaty.
Instrukcja dotyczy zarówno Alcantary w meblach jak i samochodach.

Czyszczenie alcantary
4.2 (83.23%) 31 vote[s]