Jak czyścić zamszowe buty?
Odzież, meble oraz buty wykonane ze skór szorstkich szlifowanych powierzchniowo wymagają odmiennych rozwiązań pielęgnacyjnych, ograniczających stosowanie płynów oraz pianek czyszczących. Są to skóry, które w procesie produkcji farbuje się na wskroś, dzięki czemu podczas ich wtórnego szlifowania (np. przy użyciu specjalnej gumki) ich kolor oraz wygląd nie zmieniają się. Używamy do tego różnego rodzaju dedykowanych szczotek, gumek do nubuku i podobnych przyrządów.
Jak zatem prawidłowo wyczyścić i zakonserwować zamszowe buty, meble z nubuku lub kurtkę wykonaną z naturalnego weluru?
Jak rozpoznać skórę szorstką?
Zanim przystąpimy do usuwania zabrudzeń z powierzchni skóry, warto sprawdzić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z tym rodzajem, który mamy na myśli. Tapicerki skórzane szlifowane powierzchniowo to najczęściej materiały o charakterze skóry anilinowej. Łatwo pochłaniają wodę, co przy czyszczeniu na mokro może skutkować brzydkimi plamami.
Istnieją pewne cechy, które pomagają upewnić się, że mamy do czynienia ze skórą szorstką, taką jak nubuk czy zamsz. Otóż po przeciągnięciu po jej powierzchni palcem, pozostanie tam jaśniejsza lub ciemniejsza smuga. Jest to efektem zmiany kierunku rozkładu włosków. Można to porównać do zjawisk obserwowanych przy odkurzaniu dywanów.
Jeśli nadal masz wątpliwość – przeczytaj kompletny artykuł o rozpoznawaniu różnych rodzajów skór.
Nubuk, welur i zamsz – czym się charakteryzują?
Zanim dowiesz się jak poprawnie czyścić odzież lub buty zamszowe poznaj odrobinę teorii… Każda naturalna skóra składa się z włókien, które nazywamy fibrylami, widocznych od spodu. Łatwo zaburzyć ich strukturę i wyrwać odstające włókna (włoski). Druga jej strona to tzw. lico, którego nie da się rozerwać. Powierzchnie skórzane szorstkie to materiały, które poddaje się obróbce mechanicznej – szlifowaniu powierzchniowemu. Istnieje kilka ich rodzajów, różniących się parametrami, o których za chwilę wspomnimy. Do podobieństw należą:
- świetna oddychalność;
- podatność na uszkodzenia;
- duża chłonność cieczy.
Szczególnie ze względu na ostatni punkt, bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja i impregnacja obuwia wykonanego z tych surowców.
Czym jest nubuk?
Jednym z rodzajów skór szlifowanych powierzchniowo jest nubuk. Jest wykorzystywany w produkcji butów i odzieży, a także stosowany jako materiał podeszwy obuwia do tańca towarzyskiego. Co go wyróżnia?
- Jest bardzo mocny i wytrzymały mechanicznie.
- Zeszlifowany od strony lica.
- Aksamitna warstwa wierzchnia.
Podczas produkcji nubuku szlifuje się delikatnie wierzchnią część skóry (lico). Jest ona miękka w dotyku, posiada na powierzchni delikatny, aksamitny meszek (krótkie włosie). Surowcem do jego produkcji są skóry o niewielkim uszkodzeniu lica, pochodzące z bydła, owiec i kóz.
Welur naturalny a zamsz – podobieństwa i różnice
Mówi się, że welur naturalny oraz zamsz są do siebie podobne. Czy jest tak w rzeczywistości? Okazuje się, że są pewne wspólne cechy obu typów skór, tj.:
- są miękkie i chłonne;
- powstają ze skór kóz, owiec, reniferów, jeleni oraz saren;
- stanowią wyprawioną skórę zwierzęcą bez części licowej.
W procesie produkcji zamszu (weluru) skórę szlifuje się od wewnętrznej strony (mizdry), która w odróżnieniu od nubuku posiada mniej zwartą strukturę Włosie zamszu po zeszlifowaniu jest zdecydowanie dłuższe, widoczne też są pojedyncze włókna (zeszlifowane fibryle). Zamsz i welur są najczęściej wykorzystywane przy produkcji rękawiczek, ścierek do okularów oraz odzieży. Zamszowe buty są bardzo docenianie przez koneserów klasycznej elegancji.
Zasadniczą różnicą pomiędzy zamszem a welurem jest sposób garbowania. W przypadku zamszu mamy do czynienia z metodą opartą o tłuszcze (np. tran), z kolei skóry z weluru garbuje się metodą chromową.
Gdy przychodzi jesień warto zadbać o skóry
Niezależnie z jakim rodzajem skóry masz przyjemność obcować, powinieneś zadbać o jej szczególne zabezpieczenie w okresie jesienno-zimowym. Dotyczy to tapicerek samochodowych i meblowych, odzieży, obuwia oraz galanterii. Zanim rozpocznie się sezon deszczowy warto odpowiednio się przygotować i dowiedzieć, jak czyścić zamszowe buty aby uchronić je przed skutkami wilgoci i kontaktu np. z solą drogową.
Kompletny zestaw do pielęgnacji nubuku, zamszu i weluru
Jednym ze sposobów na kompleksową ochronę przedmiotów ze skór szorstkich, czyli zamszu, nubuku oraz naturalnego weluru jest nasz zestaw do czyszczenia i konserwacji skór szorstkich. Zawiera on wszystko, czego potrzebujesz do pełnej renowacji i ochrony aksamitnych powłok skórzanych, tj.:
- gumkę do usuwania drobnych zabrudzeń;
- pad szlifujący do walki z plamami wnikającymi w głąb skóry;
- Anilin Protector – specjalny środek odżywiający tapicerki skórzane szlifowane powierzchniowo;
- dedykowany impregnat do zabezpieczenia efektów renowacji;
- instrukcję ze wskazówkami na temat pielęgnacji.
Dzięki temu, że komplet składa się ze wszystkich niezbędnych akcesoriów, po jego zakupie możesz od razu przystąpić do zabiegu.
Przystępujemy do renowacji butów ze skór szorstkich
Każdy proces renowacji warto zaczynać od usunięcia drobinek kurzu i piasku z czyszczonych powierzchni. W przypadku dużych powierzchni tapicerek można użyć do tego odkurzacza z końcówką, która nie uszkodzi skóry. Pozwoli to zapobiec zarysowaniom i uszkodzeniom powłok w trakcie pielęgnacji.
Jak skutecznie wyczyścić zamszowe buty z plam i zabrudzeń?
Materiały takie jak nubuk czy zamsz, wymagają nieco innych metod niż skóry gładkie powierzchniowo zamknięte. Z uwagi na sposób farbowania tego rodzaju skóry oraz możliwość powstania plam unikamy tu stosowania płynów oraz pianek czyszczących (np. Soft Clean) na rzecz mechanicznych metod czyszczenia, tj.:
- gumka do nubuku– z jej pomocą usuwamy drobne, bieżące plamy;
- pad szlifujący do skór – służy do zeszlifowania bardziej uporczywych zabrudzeń.
Gdy powierzchnia skory jest już czysta, możemy przystąpić do kolejnego etapu, czyli aplikacji specjalnej odżywki w sprayu.
Odżywienie skór szorstkich – aplikujemy Anilin Protector
Mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń powoduje naruszenie delikatnych powłok skórzanych. Dlatego też na materiał powinniśmy aplikować Anilin Protector. Jest to profesjonalny renowator do skór szorstkich. Przywraca on nasycenie koloru, chroni przed wysychaniem i blaknięciem powierzchni.
Ochrona butów z nubuku i zamszu w okresie jesienno-zimowym
Usunięcie plam oraz odżywienie to podstawa kompleksowej renowacji butów zamszowych. Do ich skutecznego zabezpieczenia, szczególnie jesienią i zimą, powinniśmy jeszcze użyć środka impregnującego do nubuku i naturalnego weluru. Pozwoli on zapobiec przemakaniu skóry i powstawaniu na niej nieestetycznych plam.
Aplikacja impregnatu w sprayu jest bardzo prosta. Z niewielkiej odległości nakładamy środek na skóry. Odstawiamy do wyschnięcia. Jeżeli materiał jest mocno eksploatowany, zabieg należy powtórzyć – dotyczy to w szczególności obuwia i odzieży wierzchniej.
Przywróć swoim skórom dobry wygląd!
Prawidłowa pielęgnacja butów z zamszu w okresie szczególnego narażenia na wodę i śnieg to podstawa ich dobrego wyglądu. Po każdym użyciu warto wypełnić obuwie prawidłami. Zredukuje to prawdopodobieństwo powstawania niepożądanych zgrubień.
Idealna kondycja skór szorstkich, niezależnie od pory roku
Każdy rodzaj skóry, by zachować dobry wygląd, powinien być pielęgnowany z użyciem wysokiej jakości kosmetyków. Środki Colourlock, dostępne w naszym sklepie, pozwolą Ci na kompleksową renowację i utrzymanie w dobrej kondycji zarówno obuwia i odzieży z różnych rodzajów skór.
eJedrek
cze 1, 2020 -
Zamsz jest zawsze wymagający, a im gorszej jakości tym trudniej doczyścić.
Krzysztof
wrz 18, 2020 -
Dziękuje za dużo przydatnych tipów dotyczących butów z zamszu. Na pewno przejrzę Wasz sklep i zakupie odpowiedni środek.
Colourlock Polska
wrz 21, 2020 -
Dziękujemy za miłe słowo i polecamy się 🙂
Natalia
lis 13, 2020 -
To fakt, niełatwo jest wyczyścić zamsz. To trudny materiał, który chłonie zabrudzenia jak gąbka, a szorowanie może go bardzo zniszczyć. W dodatku zamszowe buty szybko zaczynają tracić atrakcyjny wygląd, więc najlepiej dbać o nie regularnie, zamiast czyścić nie dopiero wtedy, kiedy będą już brudne.