Farbowanie skórzanej tapicerki

Wstęp

Często zdarza się, że nasz ulubiony komplet mebli wypoczynkowych, tapicerka w samochodzie, czy torba posiadają ślady użytkowania lub uszkodzenia na tyle duże, że zastanawiamy się nad ich wymianą. O wiele lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie odświeżenie koloru i naprawa uszkodzeń.

Najczęstszym przypadkiem, z jakim spotykamy się przy renowacji, są wytarcia w farbie. Na skutek tarcia wyciera się lakier wykończeniowy oraz znajdująca się pod nim farba. Najlepiej widać to na boczkach foteli samochodowych.
wytarcia farby w boczkach foteli samochodowych

Przy pomocy środków Colourlock i z naszą fachową poradą można wykonać renowację skóry we własnym zakresie.

zestaw tonujący do skóry Colourlock

Przygotowanie powierzchni

Najważniejszą rzeczą w procesie renowacji jest przygotowanie powierzchni. Jeżeli powierzchnia nie zostanie należycie przygotowana farba i inne środki naprawcze po prostu nie będą się na niej trzymać.

Przed czyszczeniem zalecamy odkurzyć tapicerkę, szczególnie w przeszyciach i fałdach,  gdzie zbiera się kurz, brud i drobiny piasku.

a) czyszczenie skóry

Pierwszy krok to wyczyszczenie powierzchni:
-bardzo brudnych STRONG CLEANER’EM,
-lekko przybrudzonych SOFT CLEANEM.

Czyszczenie pozwala na usunięcie standardowych zabrudzeń eksploatacyjnych. Z biegiem czasu, szczególnie jasne tapicerki, zmieniają pod ich wpływem radykalnie wygląd. Dopiero po czyszczeniu można realnie ocenić w jakim stanie jest nasza skóra. Zostaną odsłonięte wszelkie niedoskonałości, zapewne zniknie też sztuczny połysk.

1. Na zmoczoną szczotkę nanosimy piankę z aplikatora.
czyszczenie skóry szczoteczką
2. Czyścimy ruchem okrężnym od szwu do szwu, zbierając pozostałości czystą szmatką.
3. Przy mocnych zabrudzeniach czynność tę należy powtórzyć.
4. Tapicerkę pozostawić do wyschnięcia.

b) szlifowanie powierzchni skóry

Wszelkie nierówności, rysy i zagłębienia powinny zostać przeszlifowane. Polepszy to efekt wizualny wykonywanych przez nas prac. Dodatkowo zmatowienie powierzchni poprawi też przyczepność farby.

1. Pad szlifujący stosuje się przy wygładzaniu szorstkich powierzchni skórzanych, przed nałożeniem płynnej skóry lub przed farbowaniem.

szlifowanie skóry padem
2. Przeszlifowanie powierzchni spowoduje uelastycznienie skóry przed farbowaniem.
3. Obie strony padu mogą być używane. Pad można czyścic przy użyciu wody.
4. Powierzchnię skóry należy szlifować delikatnie ruchami okrężnymi.
5. Należy uważać, aby nie robić głębokich rys i równo zeszlifowywać powierzchnie (szczególną ostrożność należy zachować w przypadku nici).
6. Po szlifowaniu powierzchnie należy przetrzeć suchą szmatką.

c) odtłuszczanie skóry

Drugą bardzo ważna rzeczą jest odtłuszczenie obszaru, który będzie malowany. Ma to na celu pozbycie się substancji z którymi nie radzą sobie standardowe środki czyszczące (naniesionych olei, wosków i silikonów). Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca, które mają kontakt z nasza skórą (kierownice, podłokietniki, gałki zmiany biegów), oraz miejsca gdzie pojawiły się wytarcia. Skóra w tych miejscach jest otwarta i pozbawiona zabezpieczającej warstwy lakieru wykończeniowego, a co za tym idzie chłonie tłuszcze i inne substancje. Na tłustych powierzchniach nie chce się trzymać farba.

W celu otłuszczenia powierzchni należy skorzystać z Benzyny do skóry.

Niewielką ilość środka nalewamy na białą szmatkę i przecieramy uszkodzone powierzchnie.

d) rozpuszczalnik GLD

GLD używa się do właściwego przygotowania powierzchni przed malowaniem. Po jego użyciu powierzchnia staje się lekko klejąca a stara farba gotowa na przyjęcie nowej.

Gdy powierzchnia jest należycie przygotowana można zabrać się do nakładania farby. Dobre przygotowanie powierzchni w praktyce oznacza brak problemów z nakładaniem farby. Jeśli farba dobrze i równomiernie przyjmuje się na całej powierzchni, nie zostawia smug znaczy, że opisany wyżej proces wykonaliśmy poprawnie.

Etap 3. Farbowanie skóry

1. Farbę należy wymieszać.
2. Farbę nakładamy na gąbkę.
3. Nanosić warstwami w pierwszej kolejności na uszkodzone miejsca.
4. Po nałożeniu każdej warstwy farby, należy poczekać do wyschnięcia (lub podsuszać suszarką).
5. Nanosić kolejne warstwy farby, aż do uzyskania zadowalającego efektu.
6. Po zniwelowaniu uszkodzeń, należy ocenić, czy nowo zafarbowane miejsca nie odróżniają się od pozostałej części skóry. Jeśli są różnice, należy całość przetrzeć delikatnie farbą i pozostawić do wyschnięcia. Gdy farbowanie zostało zakończone, tapicerkę pozostawiamy do wyschnięcia.

Warto mieć na uwadze, że ilość nałożonej farby przekłada się na jakość farbowania. Im mniej farby zostanie nałożone na skórę tym lepiej. Wynika to ze specyfiki skóry. Im mniejsza ingerencja z naszej strony tym większa szansa na zachowanie naturalnego charakteru skóry.

Farbę można też nakładać metodą natryskową za pomocą aerografu lub pistoletu lakierniczego.

Zabezpieczenie powierzchni

Po skończonym farbowaniu należy dodatkowo zabezpieczyć farbę warstwą wykończeniową. Środek Leder Versiegelung. Ochroni to farbę przed wycieraniem.

1. Niewielką ilość utrwalacza, należy nanieść na szmatkę lub na gąbkę i równomiernie rozprowadzić na powierzchni skóry. Czynność należy powtarzać maksymalnie dwukrotnie.
2. Pierwszy raz po farbowaniu.
3. Drugi raz dzień po farbowaniu

Właściwa konserwacja skórzanej tapicerki samochodowej

Po zafarbowaniu zaleca się przeprowadzanie czyszczenia i pielęgnacji powierzchni skórzanej tapicerki samochodowej, co 3 miesiące COLOURLOCK® Zestawem do czyszczenia skórzanej tapicerki samochodowej. W skład zestawu wchodzi środek czyszczący i preparat konserwujący.

zestaw do czyszczenia tapicerki samochodowej Colourlock

Dobór koloru

Istnieje kilka sposobów na dobranie koloru.

1. Pod wysłaną próbkę
Jest to zawsze najpewniejsza opcja. Wysyłają Państwo do nas próbkę skóry wycięta spod siedzenia, bądź innego niewidocznego miejsca (wnętrze podłokietnika, wewnętrzna część kieszeni). Do właściwego dobrania koloru wystarczy nam próbka o wielkości paznokcia kciuka. Często też otrzymujemy zagłówki, podłokietniki lub inne łatwo demontowalne elementy. Odsyłamy je do klientów wraz z farbą. Najlepszą metodą idealnego dobrania koloru jest wysłanie zagłówka, bądź innej części która była wystawiona na normalną eksploatację. Próbki spod siedzenia nawet w miarę nowych samochodach różnią się kolorem od skóry na siedziskach.

Farby do skóry

2. Pod kolor tapicerki

Jeśli znają Państwo kolor tapicerki możemy dobrać kolor na podstawie posiadanych u nas próbek różnych producentów. Istnieje duża szansa, że mamy fizycznie próbkę skóry w takim samym kolorze jak Państwo. Kolor tapicerki można rozkodować telefonicznie na podstawie nr VIN w Państwa ASO. Prosimy pytać o nazwę, a nie o kod cyfrowy koloru. Warto też wrócić uwagę, że kolor wraz z użytkowaniem bardzo się zmienia. Próbki, które posiadamy są fabrycznie nowe i mogą wystąpić drobne różnice kolorystyczne.

3. Z proporcji
Mamy kilkaset proporcji kolorów tapicerek różnych marek samochodów. Proporcje nie są idealne i mogą wystąpić drobne różnice kolorystyczne. Jeśli malujecie Państwo jednak cały element nie powinno mieć to wpływu na efekt końcowy.
katalog kolorów tapicerek Hainz-Rainke.

3.8/5 - (41 votes)