Usuwanie przebarwień po jeansach ze skóry

Zdarza się często, że na tapicerkach samochodowych i meblach w jasnych kolorach dochodzi do przebarwień odzieży. Przebarwienia te powstają od kontaktu z różnymi częściami garderoby i materiałami. Przebarwienia powodują najczęściej kurtki, spodnie, paski. Materiały,  z których są zrobione (jeans, tkaniny, skóra), zawierają barwniki, które na skutek reakcji chemicznej łączą się ze skórą. Często barwniki te wnikają w powierzchnie skóry. Zazwyczaj  przebarwienia nie dają się wyczyścić standardowymi metodami.

Aby lepiej zrozumieć, z czym mamy do czynienia, przypomnimy jak zbudowana jest skóra.

Mamy do czynienia z warstwą skóry, na którą nałożona jest farba, a powierzchnia zamknięta jest lakierem wykończeniowym.

przekrój budowy skóry

przekrój budowy skóry

Jeśli przebarwienia są na powierzchni lakieru wykończeniowego można je usunąć zwykle za pomocą profesjonalnego środka czyszczącego do skóry. Jeśli wniknęły w lakier wykończeniowy, jest szansa, że usuniemy je delikatnym rozpuszczalnikiem. Jeśli przedostały się do warstwy farby nie obędzie się bez farbowania.

Dlatego najpierw zawsze warto wyczyścić powierzchnię środkiem Strong Cleaner i sprawdzić czy ta metoda jest wystarczająca. Jeśli przebarwienia nie dadzą się tak usunąć powierzchnia powinna być wyczyszczona specjalnym rozpuszczalnikiem do skór GLD.

GLD należy nałożyć na czystą, białą, bawełnianą szmatkę i przecierać nią ostrożnie powierzchnię. Dzięki temu GLD poluźni wykończenie skóry. Trzeba być przy tym ostrożnym aby nie usunąć warstwy farby. Jeśli dojdzie do uszkodzenia farby, albo przebarwienie nie da się do końca usunąć należy zafarbować skórę przy pomocy pasującej farby tonującej. W wypadku przebarwień, które mocno przyciemniły powierzchnię, należy kilkukrotnie wklepywać farbę, a powierzchnię w międzyczasie podsuszać suszarką.

Możecie też Państwo usunięcie przebarwień zlecić naszemu zakładowi renowacji skóry.

Ważne!
Aby zapobiec kolejnym przebarwieniom, powierzchnia musi być regularnie konserwowana środkiem Leder Versiegelung. Środek ten daje skórze ochronę przed penetracją przebarwień i ułatwia ich usuwanie.

Środek tworzy na skórze powłokę, dlatego zawsze należy go nakładać na czyste powierzchnie. W przeciwnym razie utrwalimy występujące zabrudzenia. Powierzchnię, w zależności od zabrudzeń, należy wyczyścić środkiem Soft Clean lub Strong Cleaner.

Poniżej został przedstawiony efekt po renowacji w naszym warsztacie. Jak widać przebarwienia zniknęły:)

usuwanie przebarwień ze skóry

4.2/5 - (31 votes)