Skóry matowe czy błyszczące?

Skóry matowe czy błyszcząca?

Bardzo często spotykamy się z tym pytaniem. Jeśli chodzi o samochody aktualnie trend jest taki, że prawie wszystkie skóry samochodowe są to skóry matowe. W samochodzie skóry matowe oznaczają czyste i zadbane wnętrze. W meblach występują często skóry błyszczące. Jeśli chodzi o buty króluje połysk. W galanterii również. Skąd takie podziały i z czego to wynika, ze jedna skóra błyszczy się bardziej od innych?

„Mat is new black” tak właściwie można zdefiniować dwie ostatnie dekady w przemyśle samochodowym. Skóra matowa jest jednak trudna w utrzymaniu, ale nie jest śliska i dobrze wygląda. Tłuszcz i pot oraz środki konserwujące sprawiają, że wiele tapicerek już po krótkim czasie nabiera połysku. Dlaczego tak się dzieje?

skóra błyszcząca i matowa

Różnice w budowie skóry matowej i błyszczącej widać pod mikroskopem. Skóra matowa wygląda jak nasze Tatry. Wiele nierównomiernych górek w lakierze wykończeniowym powoduje, że światło zamiast się odbijać załamuje się w pewnym stopniu. Daje to efekt matu. W trakcie użytkowania polerujemy powierzchnie wygładzając wierzchołki gór. Tarty na naszym fotelu zaczynają z czasem przypominać góry stołowe. O takich skórach mówi się, że są „wyślizgane”.
Najczęstszym jednak powodem jest brud, tłuszcz oraz środki konserwujące z zawartością tłuszczy. Wszystkie te substancje dokładnie polerowane wygładzają powierzchnie wypełniając doliny w lakierze wykończeniowym i powodując odbicia światła. Najszybciej temu procesowi poddają się miejsca najczęściej użytkowane. Połysku szukajcie na kierownicach, podłokietnikach czy siedziskach siedzeń kierowcy.

skóra matowa
diagram skóry matowej
skóra z połyskiem
połysk2

 

Jeśli chcecie sprawdzić jaką mieliście skórę w oryginale szukajcie próbek pod siedzeniem, gdzie nie występuje tarcie i nie dociera światło czy inne czynniki.

Likwidowanie połysku:

Najczęściej błyszczącą tapicerkę, która była matowa wystarczy wyczyścić i zakonserwować odżywką, która nie zawiera tłuszczy. Pamiętajmy nie polerujemy środka konserwującego. Ze swojej strony możemy polecić Leder Versiegelung. Daje piękne matowe wykończenie. Wcześniej zalecamy użyć środka Soft clean. Oba te środki są dostępne w poręcznym zestawie do czyszczenia skórzanych tapicerek.

Efekty działania Soft Cleanu i Leder Versiegelungu możecie zobaczyć tutaj:

skóry matowe

Jeśli po czyszczeniu nałożyliście środek pielęgnujący, który spowodował uwidocznienie się połysku weźcie zwilżoną delikatnie wodą szmatkę i zbierzcie jego nadmiar z powierzchni. Po wyschnięciu tapicerka powinna odzyskać efekt skóry matowej. Niestety wielbiciele idealnego matu muszą takie zabiegi powtarzać często i regularnie.

Nabłyszczanie skóry:

Po wyczyszczeniu należy nałożyć wosk do skóry Elephant Lederfett i dokładnie go wypolerować. Nada to skórom charakterystyczny połysk i śliski chwyt.

Zmiana stopnia połysku skóry:

Zdarza się, ze chcemy zmienić połysk skóry ze względów estetycznych bądź innych. Często nowo wstawiony przez tapicera fragment nie pasuje do całości. Stopień połysku można regulować za pomocą lakieru wykończeniowego. Polecamy w tym względzie usługi specjalisty. Jeśli chcieli by Państwo wykonać taką usługę w okolicach Wrocławia prosimy o kontakt: 71 738 22 26

Gorące dyskusje co jest bardziej w modzie, połysk czy mat trwają od zawsze. Na koniec chcemy tylko przypomnieć, że w wypadku tapicerek matowych wszelkie zabiegi (czyszczenie, konserwacja, ponowne położenie lakieru wykończeniowego) dadzą tylko krótkotrwały efekt. Nie można trwale przywrócić matu bo na kierownicach nawet już po kilku dniach użytkowania widać pierwsze ślady połysku. Nie ma środków, które mogą w pełni zredukować efekty użytkowania. Jest naturalną rzeczą, że z czasem skóra nabiera połysku. Taki jej charakter. Regularne zabiegi czyszczenia i konserwacji powinny sprawić, ze będziemy na co dzień cieszyli się piękną matową tapicerką.

4.2/5 - (33 votes)