Buty skórzane czyszczenie i konserwacja

Buty skórzane towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Są synonimem wygody i elegancji. Aby długo nam służyły należy należycie o nie zadbać.

Przede wszystkim musimy ustalić z jakiego materiału wykonane są nasze buty. Skóra gładka, nubuk welur czy skóry semi anilinowe potrzebują innego traktowania i używamy do ich pielęgnacji różnych środków.

Skóry gładkie są chyba najczęściej spotykanym rodzajem skóry jeśli chodzi o buty skórzane. Zapewniają dobrą oddychalność, łatwo się je użytkuje dzięki nałożonej warstwie lakieru wykończeniowego.
Skóry te łatwo rozpoznać po tym, ze nie wchłaniają wody. Kropla naniesiona na buta nie wchłonie się. Zwykle są też barwione na jednolite kolory.

kropla_nie_wsiaka_skora_gladka_colourlock

Skóry anilinowe i semi anilinowe. Mają otwarte pory. Przy kontakcie ze skóra kropla wody wchłania się i pozostawia ciemną plamę. Jeśli skóra jest semi anilinowe znaczy to że ma nałożone na swoją powierzchnię delikatne wykończenie. W takim wypadku kropla wchłania się dopiero jeśli przetrzemy powierzchnię palcem.

Zacieki_skora_anilinowa

Skóry szorstkie takie jak welur czy nubuk. Bardzo popularne w obuwnictwie. Świetnie oddychają i wbrew pozorom dość łatwo się je konserwuje.

skora_szorstka_colourlock

Skóry olejowane i woskowane Typu Pull-Up. Można poznać po ty, ze po przejechaniu paznokciem zostaje na nich wyraźny ślad.

Skora-olejowana-1

Jeśli ustalili już Państwo z jakim rodzajem skóry mają do czynienia. Można przejść do omówienia ich czyszczenia i pielęgnacji.

 

Buty skórzane

do arty

Skóry gładkie zamknięte:

Buty skórzane z tego rodzaju skóry są najbardziej popularne, ale też najprostsze w utrzymaniu i konserwacji. Dzięki zamkniętej powierzchni ni wchłaniają łatwo wody i dają się łatwo czyścic. Do konserwacji polecamy nasz wosk Elephant Leder Preserver. Nadaje on wodoodporność , konserwuje i natłuszcza skóry. Powierzchnia skóry dodatkowo otrzymuje bardzo ładny połysk. Aplikacja jest bardzo prosta. Wystarczy nałożyć na szmatkę i polerować powierzchnię buta okrągłymi ruchami.
Taka impregnację polecamy szczególnie stosować do butów przeznaczonych do wędrówek i polowań. Szczególną uwagę jeśli chodzi o konserwację należy zwrócić w porach chłodnych i deszczowych oraz ziemie. Polecamy taka konserwację co najmniej 2 – 3 razy w sezonie, a w wypadku butów intensywnie użytkowanych nawet częściej.

Do czyszczenia plam i mocnych zabrudzeń oraz zacieków od śniegu i soli należy stosować środek do mycia butów skórzanych. Rozcieńcza się go z wodą wodą w stosunku 1:1. Środek nanosimy szczotką do czyszczenia skóry i dokładnie szczotkujemy całą powierzchnie wyciągając bród ze wszystkich zakamarków. Spłukanie środka nie jest konieczne.
Buty należy wysuszyć na prawidle. Środek do czyszczenia dodatkowo zneutralizuje PH skóry, ma właściwości dezynfekujące i usuwa nieprzyjemny zapach.

Przy miejscowych uszkodzeniach i wytarciach farby polecamy użyć naszych zestawów tonujących z farbą nakładaną gąbką. Farbowane powierzchnie należy wcześniej odtłuścić benzyną Colourlock. Po farbowaniu polecamy zabezpieczyć powierzchnie woskiem Elephant Lederfett. W wypadku mocnych przetarć czy uszkodzeń stosujemy do butów. W takim wypadku farbujemy całe buty.

Buty ze skór anilinowych, metody postępowania.

 

Skóry anilinowe są bardzo trudne w utrzymaniu. Głównym tego powodem jest fakt, że wchłaniają wodę. Krople, które wnikają w skórę powodują plamy i zacieki. Często też takie skóry twardnieją. Skóry anilinowe źle znoszą trudne warunki pogodowe.

Skóry te należy przede wszystkim zabezpieczać przed wodą. Dobrze do tego nadaje się tłuszcz Elephant Leder Preserver. Wosk nakładamy zawsze w małej ilości na szmatkę. Nigdy bezpośrednio na skórę. Przy nieumiejętnej aplikacji mogą powstać ciemniejsze plamy. Dlatego trzeba zawsze uważać aby środek był należycie rozprowadzony.
Mimo konserwacji skóry nie uczynimy w 100% odporna na wodę. Dlatego zalecamy używać obuwia ze skór anilinowych przy ładnej pogodzie. Deszcz, śnieg i zimowe kałuże pozostawić butom z odporniejszych skór.

Jeśli na skórach anilinowych powstaną ciemne plamy nie ma uniwersalnego rozwiązania. Pamiętajmy, ze skóry anilinowe są otwarte i plamy wnikają w głąb powierzchni. Plamę można próbować usunąć benzyną do skór. Należy nanieść jej małą ilość na szmatkę i delikatnie płaskimi ruchami uderzać powierzchnię tak jak kamień lustro wody przy puszczaniu kaczek. Szmatka powinna być tylko delikatnie wilgotna. Ograniczy to kontakt benzyny ze skórą, a dość mocna siła sprawi, zę jesteśmy w stanie zebrać z powierzchni tłuszcz.

Na głębsze plamy może pomóc Fettabsorber Fleckenspray. Jest to środek odtłuszczający w sprayu, który wyciąga ze skóry tłuszcze. Prosimy zapoznać się ze szczegółową instrukcją produktu.

Skóry anilinowe po farbowaniu staną się skórami gładkimi zamkniętymi. Taki zabieg zmienia charakter buta i odbiera mu jego naturalne piękno.

Postępowanie ze skórami olejowanymi i natłuszczanymi (pull-up).

 

Niektóre skóry są mają powierzchnię zafarbowaną przy pomocy tłuszczu z farbą lub oleju. Skóry te są też nazywane skórami pull-up. Na skórach tych bardzo szybko są widoczne ślady użytkowania. Na szczęście bardzo łatwo można sobie z nimi poradzić.

Wosk Elephant Lederfett należy nanosić za pomocą szczoteczki Colourlock. Dzięki temu znikną delikatne przetarcia i jaśniejsze kreski, a skóra zostanie znowu zaimpregnowana.

Mocne zabrudzenia czyści się Płynem do czyszczenia butów. Środek należy rozcieńczyć 1:1 z wodą. Nałożyć szczoteczką do skóry i szczotkować. Buty skórzane należy suszyć na prawidłach aby się nie zdefasonowały. Środek czyszczący obniża też ph, neutralizuje zapach i dezynfekuje.

Na koniec polecamy impregnacje naszym woskiem.

Czyszczenie i pielęgnacja skór szorstkich.

Skóry szorstkie są bardzo podatne na zabrudzenia. Szczególnie na jasnych skórach bardzo szybko są widoczne wszelkie plamy, brud czy przetarcia.

Buty skórzane ze skóry szorstkiej należy regularnie szczotkować szczotką do skóry i impregnowane impregnatem do tkanin i skór szorstkich. Skóry starsze i wysuszone należy zaimpregnować i natłuścić środkiem Aniline Protector.

Brud i lekkie uszkodzenia mogą Państwo usunąć przy pomocy szczoteczki i gumki do nubuku. Mocniejsze zabrudzenia można delikatnie szlifować padem szlifującym. Z padem szlifującym należy postępować ostrożnie aby nie pogorszyć wyglądu buta.
Mocne zabrudzenia i zacieki od soli czyści się Płynem do czyszczenia butów. Środek należy rozcieńczyć 1:1 z wodą. Nałożyć szczoteczką do skóry i szczotkować. Buty skórzane należy suszyć na prawidłach aby się nie zdefasonowały. Środek czyszczący obniża też ph, neutralizuje zapach i dezynfekuje.

Świeże plamy możemy usunąć przy użyciu środka Fettabsorber Fleckenspray. (bardzo proszę dokładnie zapoznać się z instrukcją)

W wypadku skór szorstkich zwykle nie ma możliwości przywrócenia stanu oryginalnego. Ponowne farbowanie takich skór jest możliwe. Bardzo prosimy o podesłanie nam zdjęć uszkodzeń. Może będzie w stanie pomóc nasz profesjonalny warsztat.

Skórzane podeszwy w butach  – metody pielęgnacji

 

Skórzane podeszwy w butach to synonim luksusu i wspaniałe właściwości oddychające dla naszej stopy. Niestety kontakt niezabezpieczonej skóry z podłożem szybko prowadzi do ich dewastacji. Skóra podeszw z czasem wysycha i staje się krucha i łamliwa. Dodatkowo podeszwy wycierają się i zaczynają chłonąć wodę. Olej do podeszew skórzanych ogranicza podatność na ścieranie, chroni przed wodą i wydłuża okres użytkowania skóry.

W komplecie znajdą też Państwo przydatny pędzelek do aplikacji.

Oznaczenia buty skórzane

Każdy producent butów skórzanych jest obowiązany do podania użytych materiałów. Informacje te są przedstawione w formie opisu lub obrazkowej. Następujące części buta muszą być oznaczone:
1

Materiał wierzchni. Czyli górną część pokrywającą nosek i cholewkę.

2

Podszewka (wyściółka) i podeszwa wewnętrzna.

3

Podeszwa zewnętrzna czyli materiał kontaktowy podłożem, zużywający się. Materiał ten musi stanowić co najmniej 80% powierzchni. Jeśli wykorzystano kilka materiałów (skórę, materiał tekstylny) należy je podać.

Oznaczenia materiałów:

4

Skóra: czyli materiał naturalny o niezmienionej strukturze włókien. Skóry mielone, klejone nie powinny być nazywane prawdziwą skórą. Naniesiona warstwa farby, wykończeń bądź foli nie może być grubsza niż 0,15 mm

5

Skóra powlekana: jest to materiał gdzie naniesiona farba lub folia są grubsze niż 0,15 mm i nie stanowią więcej niż 1/3 ogólnej grubości. Jeśli warstwa jest grubsza taka skóra powinna być nazywana sztuczną, bo nie ma właściwości skóry naturalnej.

6

Tekstylia: są to wszystkie naturalne i syntetyczne materiały tekstylne

6

Inne materiały: Są to wszystkie inne materiały, nie wchodzące do powyższych grup, np. guma lub tworzywo sztuczne.

3.6/5 - (5 votes)