Usuwanie śladów po długopisie ze skóry
Przy usuwaniu śladów po długopisie, kresek po cienkopisach, czy plam po atramencie, bardzo ważne jest zidentyfikowanie rodzaju posiadanej skóry. Wybór złej metody czyszczenia może w łatwy sposób doprowadzić do powiększenia uszkodzenia. Przy usuwaniu rys i zaplamień rozróżniamy następujące rodzaje skóry:
Skóry gładkie pigmentowane:
są to skóry pokryte na powierzchni warstwą farby. Roztarta kropla wody nie wnika w skórę. Skóry gładkie mają zwykle półmatowe bądź matowe wykończenie i widoczny na powierzchni wzór lica.
Skóry anilinowe:
aniliny są to skóry gładkie o otwartych porach. Roztarta na powierzchni kropla wody wnika w skórę i powoduje jej ściemnienie.
Skóry szorstkie:
mają welurowatą powierzchnie. Nubuki mają delikatne włoski. Welury (na zdjęciu po lewej) mają dłuższe włoski, tak jak wewnętrzna warstwa skóry.
Skóry Bycaste:
bycasty są to dwoiny, na które zostało nałożone poliuretanowe wykończenie. Dzięki temu wyglądają jak skóry gładkie. Bycasty są łatwe do rozpoznania przez swój połysk i plastikowy chwyt powierzchni materiału.
Usuwanie śladów po długopisie ze skór gładkich
Plamy po długopisie na meblach i skórach samochodowych to bardzo często spotykany problem. Niestety nie zawsze plamy te dają się łatwo usunąć. Warto zwrócić uwagę na następujące sprawy:
- Czym świeższa jest plama tym łatwiej ją usunąć.
- Rysy i plamy starsze niż trzy dni możemy usunąć bez farbowania, tylko jeśli mamy szczęście.
- Rysy na całej powierzchni rysowane przez dzieci ciężej się usuwa niż krótkie kreski.
- Szansa na usunięcie tuszu ze skóry zmniejsza się, jeśli wcześniej były używane agresywne środki typu: spirytus, zmywacz do paznokci itp.
Ważny często jest też rodzaj wykończenia skóry i tuszu.
Instrukcja postępowania:
- ze względów bezpieczeństwa należy zawsze najpierw wykonać test na niewidocznej powierzchni. Polecamy nawet zrobić linię długopisem na niewidocznym obszarze i przeprowadzić test czyszczenia,
- niektóre długopisy zostawiają na powierzchni dużo tuszu. Jego nadmiar na powierzchni może spowodować powiększenie się plamy. Używamy do tego taśmy malarskiej. Przed jej użyciem warto sprawdzić w niewidocznym miejscu, czy nie zostawia śladów na skórze. Naklejamy ją na plamy, zostawiamy na chwilę i ostrożnie ściągamy. Jeśli na taśmie widzimy śladu tuszu z długopisu zabieg kontynuujemy. Po wstępnym usunięciu atramentu przechodzimy do właściwego usuwania plamy.
W tym celu należy użyć sztyftu do usuwania plam po długopisie. Grot sztyftu należy przycisnąć 2-3 krotnie do powierzchni. Filc powinien nasiąknąć środkiem, jego niewielka ilość powinna trafić na plamę na powierzchni skóry. Plamę staramy się usunąć małymi kolistymi ruchami. Nie wcieramy środka! Najlepiej najpierw spróbować usunąć plamę na małej powierzchni. Naniesiony środek musimy usunąć ze skóry przy pomocy czystej białej szmatki. Środek czyszczący zmiękcza na chwile wykończenie skóry. Bardzo ważne, aby go nie wcierać. Należy przycisnąć szmatkę do powierzchni. Tusz powinien przejść na szmatkę wraz że środkiem ze sztyftu. Każdorazowo sprawdzamy, czy na szmatce pozostaje tusz z długopisu. Po zebraniu pierwszej warstwy tuszu możemy po raz kolejny ostrożnie nałożyć środek i powtórzyć zabieg zwiększając nieco nacisk. Końcówkę sztyftu po jej zabrudzeniu można odwrócić.
Po usunięciu plamy skórę należy zabezpieczyć środkiem Leder Versiegelung.
Niektórych śladów po długopisie (szczególnie starszych) nie da się usunąć. Jeśli po naszych działaniach zostaną jeszcze jakieś ślady tuszu, lub usuniemy odrobinę oryginalnej farby, należy użyć farby tonującej w celu wyrównania koloru. Przed przystąpieniem do farbowania należy zawsze usunąć jak największą ilość tuszu.
Wywabianie śladów po długopisie ze skór otwartych, anilinowych.
Niestety w wypadku skór anilinowych sztyft do usuwania plam po długopisie nie sprawdzi się. Tusz wnika w powierzchnię skóry, usunięcie go z powierzchni jest niewystarczające. Jest duża szansa na powiększenie uszkodzeń. Plamy da się zafarbować, ale nie polecamy farbowania skór anilinowych we własnym zakresie. Lepiej jest to zlecić zakładowi specjalistycznemu. Zachęcamy też, aby wysyłać do nas zdjęcie plam i uszkodzeń. Po obejrzeniu zdjęć jesteśmy w stanie udzielić Państwu darmowej porady. Zapraszamy również do korzystania z usług naszego warsztatu.
Długopis na skórach szorstkich:
Skóry szorstkie są to skóry szlifowane. Najpierw należy przeprowadzić test na niewidocznej powierzchni i użyć taśmy malarskiej. Plamy można próbować usunąć przy użyciu padu szlifującego i gumki do nubuków. Należy najpierw wykonać test w niewidocznym miejscu. Nie należy trzeć, szlifować zbyt długo jednego obszaru, aby uniknąć powstania wyróżniającego się obszaru wokół usuniętej plamy. Lepiej szlifować równomiernie i zostawić nawet lekko wyblakniętą plamę. Będzie ona praktycznie niewidoczna.
Długopis na eko-skórach i bycastach:
Przy usuwaniu plam po długopisie z Eko-skóry zachodzi niebezpieczeństwo, że na skutek czyszczenia uszkodzimy folię poliuretanową. Folia jest bardzo delikatna i nie da się jej naprawić we własnym zakresie. Dlatego bardzo ważne są testy na niewidocznej powierzchni i nie należy nigdy czyścić powierzchni z użyciem dużego nacisku. Pozostałości plam lepiej zostawić. Z uwagi na to, że skóry te są często dwubarwne, nie łatwo jest je zafarbować farbami tonującymi we własnym zakresie.
Plamy po cienkopisach, flamastrach permanentnych i tuszu
Plamy na skórach gładkich:
Należy stosować podobną procedurę, jak w wypadku śladów po długopisie. Proszę przestrzegać wszystkich naszych zaleceń. W wypadku kresek właściwym rozwiązaniem jest nasz sztyft do usuwania śladów po długopisie. W wypadku rozmazanych plam należy użyć środka GLD stosowanego również do przebarwień po odzieży. Jeśli wystąpią pozostałości plam należy zafarbować je farbami tonującymi. Po czyszczeniu powierzchnię należy zakonserwować środkiem Leder Versiegelung.
Plamy na skórach anilinowych
Plamy z tuszu nie pozostają na powierzchni skóry, lecz wnikają w jej głąb. Czyszczenie z reguły powiększa tylko plamę. Bez pomocy ekspertów takie plamy są z reguły nieusuwalne.
Plamy na skórach szorstkich:
Tak samo, jak w wypadku skór anilinowych, barwnik wnika w powierzchnię. Plamy można zmniejszyć przy użyciu padu szlifującego i gumki do nubuków. Natomiast szansa na całkowite usunięcie plam jest niewielka. Przed przystąpieniem do usuwania plam radzimy skorzystać z pomocy eksperta.
Plamy na skórach bycast i eko – skórach
Ponieważ mamy tu do czynienia z zamkniętą folią niektóre plamy dadzą się usunąć tak samo jak w wypadku skór gładkich. Natomiast zawsze należy sprawdzić nasze działania w niewidocznym miejscu!
Plamy z atramentu:
Plamy z atramentu na skórach gładkich przy odrobinie szczęścia mogą być usunięte tak, jak plamy z tuszu. W pierwszej kolejności powinniśmy sięgnąć po środek GLD, tak jak przy przebarwieniach po odzieży. Proszę postępować zgodnie z naszymi zaleceniami. Atrament, który wniknął w powierzchnie skóry, jest nie do usunięcia. W wypadku skór gładkich, nawet po farbowaniu, tusz potrafi migrować z głębi skóry na powierzchnię. W takich wypadkach proszę zasięgnąć rady eksperta. W wypadku skór szorstkich plamy są nieusuwalne. Często spotykane plamy, powstałe na skutek wycieku tuszu z długopisów w odzieży skórzanej, też są z reguły nieusuwalne. Próby czyszczenia we własnym zakresie nie przynoszą efektów. Nawet eksperci często nie są w stanie pomóc.
Inga Kurek
kwi 28, 2015 -
Prosze o pomoc czym moge usunac te plame i jak. Nie mam pojecia skad sie wziela (prawdopodobnie w bagazu musial sie znalezc dlugopis lub cienkopis) nie wiem tez kiedy (ostatni raz mialam te buty na jesieni)
Bede wdzieczna za kontakt mailowy (moge przeslac zdjecia tylko prosze o podanie na jaki adres email)
Z gory dziekuje
Inga Kurek
Marek Górski
maj 4, 2015 -
Poprosimy o przesłanie zdjęć. Myślę, że będziemy mogli pomóc.
Dane kontaktowe znajdzie Pani tutaj:
http://colourlock.pl/kontakt/