Ślady po oponach na tapicerkach skórzanych

Zmieniasz opony? Uważaj na skórzaną tapicerkę.

Podczas wymiany opon lub przy ich sprzedaży często kładzie się opony na tylne siedzenia, nie myśląc o konsekwencjach. W wyniku tego, na jasnych skórach powstają nieusuwalne ślady. Co ciekawe często nie pomagają nawet pokrowce. Skutki są opłakane. Na jasnych skórach łatwo można rozpoznać bieżnik i profil w postaci brązowo-czarnych plam. Czasami wystarczy tylko kilka godzin, aby powstały takie plamy. Zawarte w oponach oleje wędrują do wierzchniej warstwy skóry i trwale ją farbują.

Ślady, ewentualnie plamy po oponach, usuwa się tak samo trudno jak tatuaż ze skóry. Barwnik opon przenika głęboko do skóry i nie pomaga czyszczenie. Niestety nieskuteczne jest też farbowanie. Barwniki wnikają w głąb skóry, po kilku dniach migrują na powierzchnię, rozpuszczając farbę i znów są widoczne w całej okazałości.

Są więc dwie możliwości rozwiązania problemu: skorzystanie z usług zakładu specjalistycznego lub nowa tapicerka. Ponieważ zawierające olej barwniki łatwo przechodzą przez warstwę farby, należy ją najpierw usunąć podczas długotrwałego procesu, a ewentualne resztki, które przeszły do skóry, usunąć środkami absorbującymi. Dopiero później po zastosowaniu blokady, można ponownie nakładać farbę.

Można też próbować poradzić sobie we własnym zakresie. Nie zalecamy jednak robić tego bez nadzoru specjalistów. Procedura jest dość skomplikowana i długotrwała.

Tapicerkę czyści się i odtłuszcza przy użyciu specjalnych środków, co spowoduje odtłuszczenie powierzchni i powierzchniowe ściągnięcie ze skóry olei.
Następnie stosuje się absorber tłuszczu, którego wielokrotne nakładanie pozwoli wyciągnąć tłuszcze z głębi powierzchni. Procedurę tą powtarza się do czasu kiedy po kolejnych cyklach nie następuje widoczna poprawa, (proszek nie cienieje) lub ślady znikną całkowicie. Najczęściej czyszczone w ten sposób miejsca są jaśniejsze od pozostałych. Tłuszcz zniszczył farbę na powierzchni skóry. W celu uzyskania wyrównania koloru należy użyć Farby tonującej, która jest dobierana indywidualnie do koloru Państwa tapicerki.

Z uwagi na koszty takiej operacji naprawdę warto pamiętać przy zmianie opon, że są one potencjalnie niebezpieczne dla pięknego skórzanego wnętrza naszego samochodu.

Należy też zwrócić uwagę, że środki konserwujące chroniące farbę przed wycieraniem, zabezpieczają skórę przed utratą koloru i ograniczają wchłanianie tłuszczów, co za tym idzie zmniejszą ryzyko powstania tego typu plam.

Ślady po oponach na skórze samochodowej

[soliloquy id=”992″]
4.5/5 - (13 votes)