Renowacja kierownicy skórzanej

zestaw do renowacji kierownicy Colourlock
Renowacja kierownicy skórzanej

Kierownice skórzane są chyba najczęściej spotykanym elementem w samochodzie obszytym skórą. Jest to też element najczęściej poddawany renowacji. Skóra na kierownicy jest bardzo narażona na uszkodzenia i zniszczenie.

Dzieje się tak dlatego, że skóra na kierownicach ma stały kontakt z naszymi dłońmi, a co za tym idzie,  z potem i tłuszczami. Dochodzi do tego ustawiczne tarcie i zagrożenie uszkodzeniami mechanicznymi spowodowanymi biżuterią na palcach, ale też zamkami w kurtkach.

Pot i tłuszcze wnikają w głąb skóry. Wykończenie skóry zostaje osłabione i staje się łamliwe. Jeśli wykończenie ulegnie uszkodzeniu zaczyna wycierać się farba, a to już oznacza problemy. Na szczęście skórzane kierownice można ponownie zafarbować. Do tego celu polecamy nasz zestaw do renowacji kierownic.

Instrukcja- Renowacja kierownicy skórzanej

Kierownice nie są łatwym elementem do renowacji. Tłuszcz i pot w momencie uszkodzenia warstwy lakieru wykończeniowego bardzo szybko penetrują powierzchnię. Farba nie chce się trzymać na tłustej powierzchni. Dlatego decydujące znaczenie ma dobre przygotowanie skóry przed malowaniem.

Przygotowanie powierzchni

Pierwszy krok to wyczyszczenie kierownicy z brudu eksploatacyjnego przy użyciu środka czyszczącego.
czyszczenie kierownicy

Już przed rozpoczęciem malowania możemy ocenić stan kierownicy. Miejsca mocno zatłuszczone mają zazwyczaj ciemny, prawie czarny kolor. Często są też klejące. W miejscach tych tłuszcz spenetrował powierzchnie skóry i koniecznie trzeba go usunąć przed farbowaniem.

Odtłuszczanie

Tłuszcz wstępnie usuwamy za pomocą benzyny do skóry. Należy namoczyć delikatnie bawełnianą szmatkę. Nie należy wcierać benzyny w głąb powierzchni i przemaczać nią skóry. Tłuszcz możemy usunąć z powierzchni przecierając skórę wzdłuż powierzchni. Na szmacie pozostaną charakterystyczne żółte lub lekko brązowe ślady.

Po wstępnym odtłuszczeniu miejsca potraktowane benzyną staną się jaśniejsze. Niestety jeśli tłuszcz jest w głębi skóry to wyjdzie on z powrotem na powierzchnię, a skóra ponownie ściemnieje.

Zabieg należy powtarzać do skutku, za każdym razem sprawdzając rezultaty. Tłuszcz sprawia, że kierownica z wyglądu jest ciemniejsza. O jego obecności świadczy też kleistość farby. Zatłuszczona skóra jest też zimniejsza w dotyku niż sucha.

Mocno zatłuszczone skóry zalecamy potraktować odtłuszczaczem w sprayu.
Jest to środek, którym spryskujemy skórę. Środek wysycha zamieniając się w żółty proszek, który absorbuje tłuszcz. Dla profesjonalistów dostępny jest on też w formie żelu nakładanego pędzlem. Po wyschnięciu proszek można zebrać odkurzaczem, skórę przetrzeć benzyną i nałożyć kolejną warstwę. Jeśli środek zmienia zabarwienie z żółtego na ciemne oznacza to, że nadal absorbuje tłuszcz. Zabieg powtarzamy do skutku.

Po odtłuszczeniu całą powierzchnię przecieramy rozpuszczalnikiem GLD do momentu, kiedy powierzchnia farby stanie się klejąca, a na szmatce zobaczymy kolor. Pozwoli to nowej farbie lepiej łączyć się ze starą.
przygotowanie powierzchni skóry rozpuszczalnikiem GLD

Wszelkie nierówności szlifujemy padem szlifującym. Następnie pozostały pył należy ściągnąć szmatką delikatnie namoczoną w benzynie.

Farbowanie

Przed farbowaniem należy zdemontować kierownicę, albo zabezpieczyć wnętrze samochodu. Najpierw nakładamy farbę na miejsca najbardziej uszkodzone. Tamponujemy wklepując farbę w powierzchnie skóry. Kolejne warstwy można szlifować aby wypełnić ubytki.
farbowanie farbą tonującą

W miejscach nieuszkodzonych wyrównujemy tylko kolor. Farbę staramy się nakładać cienkimi warstwami. Należy uważać, aby nie powstawały smugi. Nałożone warstwy podsuszamy suszarką.

Zabezpieczenie

Nałożoną farbę zabezpieczamy środkiem Leder versiegelung nakładając cienką warstwę środka za pomocą szmatki. Kolejną warstwę środka zabezpieczającego można nałożyć na drugi dzień.

Dopasowanie koloru

Posiadamy sporo kolorów farb. Proszę ustalić, jaki Państwo posiadają kolor i skontaktować się z nami.

Przeciwdziałanie

Aby zachować kierownicę w dobrym stanie warto regularnie ją czyścić i konserwować. Specjalnie dla kierownic skompletowaliśmy zestaw konserwujący.
Dzięki niemu wyczyszczą Państwo i zabezpieczą drobne elementy skórzane w swoim aucie. Środek konserwujący Leder Versiegelung ograniczy działanie tłuszczy i potu. Chroni on też farbę przed wycieraniem.

produkty niezbędne do renowacji skór

kierownica po renowacji

3.7/5 - (181 votes)