Pranie odzieży skórzanej

Pranie odzieży skórzanej to temat tabu. Często tez obiekt żartów. Jako ludzie, którzy skórą zajmują się na co dzień podchodzimy do tematu skór. Bardzo praktycznie.

Skóry można prać. Trzeba natomiast ściśle przestrzegać procedur. Możliwe jest pranie w pralce lub ręcznie. Jeśli zachowamy właściwą temperaturę skóra odzyska swoją drugą młodość.
Można w ten sposób przywrócić czystość zachować miękkość a jednocześnie sprawić, ze kurtka się nie skurczy.

O czym należy pamiętać?

Skóry gładkie zatłuszczone i brudne należy wcześniej namoczyć tak jak przy praniu ręcznym, a następnie czyścić miękką szczotką.

pranie odzieży skórzanej

Jeśli nasza skóra ma kilka kolorów lub odzież składa się ze skóry i tkanin trzeba uważać na przebarwienia. Jest to szczególnie ważne w wypadku jasnych podszewek i skór kolorowych. W takim wypadku należy użyć środka utrwalającego kolor LEDER FEIN Fixativ.
Nie powinniśmy prać jednocześnie więcej niż jedną sztukę odzieży skórzanej.
Jeśli odzież składa się z kilku części trzeba prać je razem. Pozwoli to na przeprowadzenie takiego samego procesu prania w obu wypadkach.
Skóry wyblaknięte bądź z uszkodzeniami mogą po praniu wyglądać nieco gorzej. Proces czyszczenia uwidacznia wszelkie niedoskonałości. Niektórych rzeczy nie widać gdy na odzieży mamy warstwę brudu.
Skóry olejowane bądź mocno natłuszczane po praniu będą wyglądały czysto, natomiast zmieni się charakter skóry. To samo w przypadku skór, których barwniki nie są dostatecznie utrwalone.
Przed praniem należy zabezpieczyć guziki.
Uwaga są skóry owcze z biała stroną wewnętrzną. Skóry te mają często garbniki ałunowe, lub inne roślinne, które mogą ulec wypłukaniu. W wypadku tych skór najlepiej przeprowadzić pranie na kawałku testowym. Jeśli skóra się skurczy należy zaniechać prania. Do prania nie używamy temperatury wyższej niż 30m oC.
Pranie skór z użyciem Leder-Fixativ.
Utrwalanie kolorów jest bardzo ważne. Migracja barwnika to jeden z głównych problemów przy praniu odzieży skórzanej.

Na jakie materiały trzeba uważać?

Mieszaninę skóry i tkanin (wstawki) ubrania skórzane z więcej niż jednym kolorem oraz kolory czarny, czerwone, niebieskie, bordowe i zielone. Jeśli w waszej odzieży występuje jeden z tych wypadków odzież zawsze należy poddac zabiegowi utrwalania kolorów.
Utrwalenie kolorów środkiem Leder-Fixativ należy wykonać jeszcze przed praniem. Leder-Fixativ utrwala w skórze garbniki, farby i tłuszcze. Zapobiega to ich wypłukaniu podczas prania.
Zabieg należy przeprowadzać w wannie, bądź sporej misce.
Rzeczy powinny być całkowicie zamoczone. Woda ciepła, ale nie powyżej 30 oC.
Ile środka wlewamy:
1/2 butelki środka na około 5-10 litrów wody. Czyli przykładowo. Komplet motocyklowy potrzebuje całej butelki. Do kąpieli wrzucamy wszystkie części i elementy skórzane. Powinny pozostawać w wodzie ze środkiem przez przynajmniej 60 minut. Podczas kąpieli należy przewracać odzież. Po wyjęciu pozostawić aby ze skóry odciekła woda. W tym celu można włożyć skórę do pralki na samo odwirowanie.
Uwaga: Produkt zawiera lekkie kwasy lotne pochodzenia naturalnego. Unikać kontaktu ze skórą, stosując rękawiczki. Krople, które zostały na skórze lub dostały się do oczu zmyć dużą ilością wody. Chronić przed dziećmi.

Pranie ręczne odzieży skórzanej i kożuchów

pranie odzieży skórzanej
Płyn do prania skór i kożuchów nadaje się do ręcznego prania wszystkich skór surowych i gładkich. Kurtek, płaszczy, koszul, spodni, kombinezonów motocyklowych, strojów folklorystycznych, rękawiczek itp.
Do wody o temperaturze około 30 oC należy wlać 1/3 -1/2 butelki na około 12l wody. Jeśli pierzemy kombinezon motocyklowy bądź duży płaszcz 1 butelka.
Następnie odzież skórzaną należy moczyć przez około 30 minut. Potem prać ręcznie. Po praniu i wyciągnięciu z wody pozostawić aby obciekło i ponownie wypłukać w czystej wodzie.
Jeśli chcemy tylko powierzchniowo wyczyścić skórę należy wykonać to gąbką lub ściereczką. Środek rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:5 – 1:10. Można przy twardszych skórach używać szczoteczki do czyszczenia.

Pranie w pralce odzieży skórzanej .

Nasz środek nadaje się do prania w programach delikatnych i do wełny przy maksymalnej temperaturze 35 oc. Można w nim prać wszystkie skóry gładkie i odzież skórzano – tekstylną.
Do pralki wlewamy 1/3 – 1/2 butelki. W zależności od wielkość przedmiotu. Jeśli chcemy wyprać kombinezon motocyklowy lub płaszcz będziemy potrzebować całej butelki.
Pierzemy używając programów delikatnych lub do wełny. Nie przekraczamy temperatury 35 oC. Na końcu skórę delikatnie wirujemy. (bez opcji suszenia)
Po wyjęciu odzieży z pralki, rozprostować wszystkie zagięcia i suszyć w temperaturze pokojowej w pozycji wiszącej. Mokra skóra jest ciężka należy używać szerokich wieszaków aby skóra nie wyciągnęła się pod wpływem ciężaru. W wypadku sporej gabarytowo odzieży suszenie może potrwać nawet kilka dni. Nie wolno tego procesu przyspieszać. Nie używać do suszenia suszarek. Grozi to zniszczeniem skóry.
Po wyschnięciu włókna skóry są zbite i materiał się skleja. Skóre należy rozprostować we wszystkich kierunkach. Suchą skórę można włożyć do wirówki i wirować 15-30 minut na lewej stronie aby skórę wymiędlić. Dla spotęgowania efektu można włożyć dwie, trzy piłki tenisowe do wirówki. Odzyska ona swoją elastyczność. Skóry szorstkie (nubuk, welur) należy rozczesac i wyszczotkować.

3.1/5 - (77 votes)