
Oznaczenia odzieży skórzanej
Dziś na tapecie mamy oznaczenia odzieży skórzanej.
Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i związane z nimi zakupy prezentów. Skóra jako materiał szlachetny, naturalny i służący od tysięcy lat człowiekowi świetnie się na prezent nadaje. Dlatego też Wielu z Was w sklepie stanie wybierając prezent dla bliskiej osoby przed odwiecznym pytaniem. Czy to rzeczywiście „echtes Leder” (prawdziwa skóra). W poniższym wpisie postaram Wam sie przybliżyć temat prawdziwości skóry i oznaczeń odzieży skórzanej.
Wariantów jest naprawdę tyle, że nawet sami eksperci od skór na pierwszy rzut oka nie mogą rozróżnić z jakim materiałem mają do czynienia.
Pomocny na pewno będzie też artykuł jak rozpoznać rodzaj skóry.
Oznaczenia odzieży skórzanej są dla nas drogowskazem co do użytego rodzaju skóry w przedmiocie, który nas interesuje, ale pomagają też przy wyborze metody czyszczenia skóry, usunięcia plam czy też sposobu jej konserwacji.
Podstawowym oznaczeniem odzieży skórzanej, który pomaga nam zidentyfikować skórę jest wszystkim nam znane logo skóry. Można go spotkać na wszelakich wyrobach skórzanych. Producenci za jego pomocą informują nas, ze mamy do czynienia z przedmiotem wykonanym ze skóry.
Często oprócz samego logo skóry wywodzącego się od zarysu błamu skóry. Pojawiają się nazwy Genuine Leather czy echtes Leder czyli Prawdziwa skóra.
Oznaczenia odzieży skórzanej w różnych językach:
Niemiecki: 100% echt Leder albo 100% echtes Leder
Włoski: Pelle, vera Pelle albo Cuoio Vero
Angielski: genuine, real albo pure Leather
Francuski: Cuir, veritable, vrai albo pur Cuir
Hiszpański: Piel, verdadero Cuero, legitimo Cuero
Holenderski: Leer albo Echt Leer
Dalsze oznaczenia:
Porc, Porc Split: Skóra świńska, dwoina skóry świńskiej
Lamb Leather, Cuir Agneau: skóra jagnięca (angielski, francuski)
W wypadku butów używane są dodatkowe oznaczenia:
1. materiał wierzchni: nazywany jest tak materiał wierzchni buta.
2. Podszewka wraz z elementami spodu stykającymi się ze stopą
3. podeszwa: czyli część buta, która ma kontakt z podłożem.
Jeśli do użycia poszczególnych elementów są użyte różne materiały na oznaczeniu musi pojawić się materiał przeważający.
Użyte materiały rozróżnia się co do rodzaju.
1. Skóra – jest to materiał, którego struktura włókien nie została zmieniona. Skóra zmielona, z dodatkiem kleju prasowana na arkusze nie powinna być nazywana skórą.
2. Skóra powlekana – jest to skóra na którą została nałożona folia, lub warstwa farby o grubości większej niż 0,15 mm i warstwa ta nie stanowi więcej niż 1/3 całości. Powyżej tej granicy nie jest to skóra tylko eko skóra.
3. Materiał tekstylny – czyli materiał z włókien naturalnych i syntetycznych
4. Pozostałe materiały – są to materiały, które nie pasują do powyższych grup. Na przykład guma czy tworzywa sztuczne na podeszwy.
Niestety termin prawdziwa skóra jest często bardzo nadużywany. Nagminnie spotykamy się z sytuacją gdzie mimo deklaracji producenta nie mamy do czynienia z prawdziwą skórą.
Nie ma się też co sugerować ceną. Wiele marek szczególnie designerskich wprowadza na rynek produkty, których cena nie jest adekwatna do użytych materiałów.
Po zakupie warto zabezpieczyć skórę środkami konserwującymi do skóry
Warto nauczyć się identyfikowania dobrej gatunkowo skóry. Może opowiemy o tym w następnym artykule. Czekamy na komentarze.
Сialis
sie 10, 2018 -
This is a topic which is close to my heart… Many
thanks! Exactly where are your contact details though?