Czyszczenie tapicerki skórzanej w samochodzie

Jak dbać o skórzaną tapicerkę?

Skórzana tapicerka w samochodzie to dla jednych wciąż synonim elegancji i prestiżu, dla innych komfort i wygoda. Utożsamiana z autami sportowymi i luksusowymi, uważana jest za najwyższy segment wykończeń. Często jednak, z biegiem lat, tapicerka ze skóry traci nieco na uroku, pojawiają się pierwsze przebarwienia i… Można temu zapobiec! Z pomocą przychodzą profesjonalne zestawy do czyszczenia skór. Niezależnie czy Twoje cztery kółka wyjechały z salonu zaledwie przed kilkoma laty czy też dysponujesz pełnoletnim oldtimerem, powinieneś zainteresować się dobrymi kosmetykami i tym, jak ich właściwie używać. Nie jest to trywialne zagadnienie! Z naszą pomocą jednak czyszczenie tapicerki skórzanej w samochodzie stanie się przyjemnością.

 

Czyszczenie tapicerki skórzanej

 

Czego nie używać do czyszczenia skór?

Dla wielu z Was może się to wydać oczywiste, ale z pewnością znajdzie się grono osób, które dopiero wkraczają w świat kosmetyki samochodowej. Im dedykujemy ten akapit. Przede wszystkim woda nie jest odpowiednim środkiem do czyszczenia skóry w Twoim samochodzie. Nadaje się świetnie do przepłukania szczotki, której używasz do zwalczania brudu, ale nie do kontaktu z tapicerką. Podobnie jest z osławionym kremem Nivea czy mydłem w płynie Biały Jeleń. Powstało wiele mitów na ich temat. Krótko mówiąc – nie są to najlepsze środki do konserwacji skórzanych wnętrz. Dość popularną wciąż metodą jest szare mydło, mamy jednak złą wiadomość – przy dzisiejszych skórach nie jest to odpowiedni środek czyszczący do skór. Prawdziwe szare mydło (które nie jest już tak powszechnie dostępne) świetnie sprawdzi się przy czyszczeniu np. siodeł. Do usuwania zabrudzeń z tapicerek skórzanych w dzisiejszych autach powinno się go jednak jednak unikać. Oprócz podwyższonego PH mycie skóry szarym mydłem mocno przemacza tapicerkę, co jak wiemy nie jest dla niej obojętne. Wisienką na torcie są popularne, marketowe środki do nabłyszczania kokpitów – ich używanie do czyszczenia tapicerek skórzanych w samochodzie powinno być SUROWO ZAKAZANE!

Czyszczenie tapicerki samochodowej – od czego zacząć?

Naszym zdaniem warto zacząć od odrobiny historii.. Trzeba wiedzieć, że już nasi praprzodkowie wykorzystywali ją jako materiał użytkowy. Skóry zwierzęce były wykorzystywane – podobnie jak dziś – do wytwarzania prymitywnych elementów ubioru, obuwia i jako podstawowy budulec tymczasowego schronienia. Wszystko dzięki ich właściwościom – świetnie chroniły przed chłodem i wilgocią. Pocięta w paski skóra była używana do produkcji tzw. „rzemieni”, elementy skórzane były także wykorzystywane przy produkcji różnego rodzaju narzędzi. Obecnie istnieje tak wiele różnych zastosowań skóry, że aż trudno wszystkie je tu wymienić. Najpowszechniej jest ona stosowana przy produkcji obuwia, galanterii, odzieży oraz poszyć tapicerskich meblowych i samochodowych.

Skóra skórze nierówna – rozpoznajemy rodzaj tapicerki skórzanej

Gdy już wiemy, z jakim materiałem mamy do czynienia, warto zastanowić się nad ważną kwestią. Czyszczenie tapicerki samochodowej w samochodzie należy bezwzględnie zacząć od prawidłowego rozpoznania skóry, z jaką mamy do czynienia. Od tego zależy rodzaj preparatów, jakich użyjemy.

Czyszczenie tapicerki skórzanej - VW Golf Recaro Czyszczenie tapicerki skórzanej - BMW Bufallo
Czyszczenie tapicerki skórzanej - BMW Oldtimer Czyszczenie tapicerki skórzanej - VW Touareg

Można wyróżnić trzy najpopularniejsze rodzaje skóry: anilinową otwartą, semi anilinową oraz gładką, powierzchniowo zamkniętą. Ta ostatnia jest dziś najczęściej stosowana. W prawidłowym rozpoznaniu pomoże nam jeden z najbardziej rozpowszechnionych związków chemicznych na Ziemi, czyli… Woda.

Kropla wody – określamy rodzaj skóry

Ponad 90% poszyć skórzanych w autach są to tzw. skóry gładkie powierzchniowo zamknięte. Jak jednak sprawdzić, czy przypadkiem nie znajdujemy się w gronie pozostałych 10% „szczęśliwców”? Otóż istnieje bardzo prosta metoda, która sprawdza w jaki sposób nasza skórzana tapicerka zachowuje się w kontakcie z wodą.

 

Czyszczenie tapicerek skórzanych - skóra otwarta  Czyszczenie tapicerek skórzanych - skóra zamknieta

 

Jeśli kropla wody umieszczona na testowym fragmencie obicia wchłania się błyskawicznie to znak, że mamy do czynienia ze skórą anilinową otwartą. Ten rodzaj skór nie posiada wykończenia, przez co łatwo przyjmuje wodę. W tym wypadku niezbędny jest wcześniejszy kontakt z nami, celem doboru odpowiednich środków. Nie możemy tutaj stosować powszechnie dostępnych środków czyszczących. Jeśli natomiast woda wchłania się, ale proces ten nie dzieje się błyskawicznie, to znak, że obcujemy z tzw. „skórą semi anilinową”. Posiada ona lekkie, delikatne wykończenie, przez co woda wchłania się zauważalnie wolniej. Wreszcie dochodzimy do ostatniego przypadku. Kropla wody na tapicerce skórzanej nie wchłania się w ogóle. Nie ma wątpliwości, że mamy do czynienia ze skórą gładką, powierzchniowo zamkniętą. Jest to bardzo popularny rodzaj tapicerki skórzanej i do jej pielęgnacji można śmiało używać standardowych środków. Zasadnicze pytanie, jakich?

Czyszczenie tapicerki skórzanej w samochodzie – jaki produkt wybrać?

Jeśli już wiemy, z jakim rodzajem tapicerki mamy styczność, możemy przejść do czynów. Pierwszym krokiem będzie zakup odpowiednich środków. W ofercie produktów Colourlock znajdziecie m. in. gotowe zestawy do czyszczenia różnych rodzajów skór, które zawierają komplet preparatów do wyczyszczenia i zakonserwowania skórzanej tapicerki. Jeżeli w naszym aucie gości skóra gładka, powierzchniowo zamknięta, to warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Jednym z nich jest zestaw do czyszczenia skór gładkich z mleczkiem pielęgnującym. W skład zestawu wchodzi praktycznie wszystko, co będzie nam potrzebne do czyszczenia (poza wiaderkiem z ciepłą wodą i odkurzaczem). Znajdziemy tu środek czyszczący z aplikatorem piany, preparat konserwujący Leder Versiegelung, mleczko do skóry Colourlock Leder Protektor z kompleksem składników regeneracyjnych i filtrem UV, dedykowaną do czyszczenia skór szczoteczkę Colourlock i szmatkę z mikrofibry. Zestaw jest dostępny w dwóch odmianach – Strong i Soft.

Strong czy soft – na czym polega różnica?

To pytanie bardzo często pojawia się w wiadomościach, jakie nam przesyłacie. Różnica polega – jak łatwo się domyśleć – na sile działania. Należy jednak zacząć od tego, że przeciętna skóra ma stosunkowo kwaśne pH (pomiędzy 4 i 5,5). Preparat w wersji STRONG ma pH 9.5, natomiast jego delikatniejsza wersja to pH rzędu 5.5. Jeżeli samochód jest stosunkowo nowy, a zabrudzenia nie są duże to nie warto przesadzać i wypróbować wersję SOFT. W większości przypadków użycie takiego zestawu powinno pomóc, a regularne zabiegi pozwolą cieszyć się piękną skórą przez długi czas. Jeżeli jednak czyszczenie tapicerki skórzanej w Twoim samochodzie nigdy wcześniej nie miało miejsca to warto rozważyć zakup i użycie mocniejszej wersji. Zestaw STRONG powinien poradzić sobie z mocno zaniedbanym wnętrzem.

Czyszczenie tapicerki skórzanej – zacznij od odkurzania!

Wszelkie drobinki gromadzące się w różnych zakamarkach auta działają niszcząco na skórzaną tapicerkę. Kontakt z piaskiem można porównać do szorowania skóry papierem ściernym – nie jest to najlepszy pomysł, prawda? Odkurzanie powinno być zabiegiem regularnym, gdyż zaniedbania w tej materii mogą prowadzić do bardzo ciężkich i trudnych do naprawienia uszkodzeń. Warto też pamiętać, by odkurzać z wyczuciem i nie szorować agresywnie tapicerki końcówką ssącą. Kolejnym krokiem jest czyszczenie pianką.

Czas na czyszczenie tapicerki pianką

Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne najlepiej wykonywać w pomieszczeniu nienarażonym na działanie promieni słonecznych i o ograniczonej wilgotności (dla lepszego odparowywania wody, która wniknie w tapicerkę podczas czyszczenia). Zalecaną praktyką jest też czyszczenie tapicerki element po elemencie, co zapobiega przemaczaniu skóry. Jeśli masz już odkurzoną tapicerkę możesz przystąpić do jej wyczyszczenia. W tym celu aplikuj niewielką ilość środka czyszczącego w postaci piany na szczotkę i okrężnymi ruchami zacznij czyścić tapicerkę. W międzyczasie kontroluj zabrudzenie szczotki i w razie potrzeby przepłukuj ją w wiaderku z wodą. Pamiętaj, by przed użyciem szczotki dobrze ją wstrząsnąć i usunąć resztki wilgoci. Po całkowitym wyczyszczeniu tapicerki należy odczekać 2 do 3 godzin, by skóra mogła wyschnąć.

Jak dobrze zakonserwować tapicerkę skórzaną?

Jeśli zależy nam na zachowaniu tapicerki w dobrym stanie na długie lata, musimy ją od czasu do czasu regenerować również od wewnątrz. Z pomocą przyjdzie nam preparat regenerujący do skór gładkich Leder Protector, który ma za zadanie wniknąć głęboko w tapicerkę i odżywić ją od środka. Po zastosowaniu mleczka regenerującego wewnętrzne warstwy skóry staną się z powrotem elastyczne a tapicerka odzyska sprężystość oraz zdrowy wygląd. Przy nowych skórach proces regeneracji mleczkiem Leder Protector nie jest wymagany, gdyż ilość naturalnie występujących w niej tłuszczy i naturalnych środków odżywczych jest zazwyczaj optymalna.

Po wyczyszczeniu i opcjonalnym nawilżeniu mleczkiem regenerującym tapicerkę skórzaną należy zabezpieczyć powierzchniowo preparatem konserwującym. My polecamy Leder Versiegelung dostępny we wcześniej wymienionym zestawie do czyszczenia skór. Wystarczy nałożyć kilka jego kropel na szmatkę z mikrofibry i przetrzeć nią element tak, by stał się lekko wilgotny. Preparat do konserwacji skór gładkich Leder Versiegelung pozostawia na powierzchni skóry jednolitą gładką warstwę ochronną o lekko matowym wykończeniu.  Należy pamiętać, aby podczas jego nakładania nie polerować powierzchni skóry, gdyż może to spowodować jej nabłyszczenie (co w przypadku skór w autach nie jest efektem pożądanym). Po nałożeniu preparatu konserwującego ponownie zostawiamy tapicerkę do jej całkowitego wyschnięcia (od 2 do 4 godzin). I to właściwie już koniec!

Dlaczego od początku warto dbać o skóry w samochodzie?

Regularna pielęgnacja tapicerki niesie za sobą wymierne korzyści. Przede wszystkim zachowujemy świeży wygląd skóry, a co za tym idzie wnętrza naszego samochodu. Polecane przez nas środki czyszczące pomagają również usuwać niepożądane zapachy dymu papierosowego czy potu, z którym tapicerka ma kontakt na co dzień. Powiew świeżości z pewnością wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie podczas porannych korków, a podróż stanie się bardziej satysfakcjonująca. Systematyczne zabiegi, takie jak chociażby odkurzanie, pozwolą nie tylko uniknąć uszkodzeń skórzanych obić foteli czy tylnej kanapy. Czysty samochód po prostu cieszy oko i pozwala skupić się na przyjemności z jazdy. Warto zatem dbać o niego regularnie. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu – nasi eksperci doradzą Ci kosmetyki najlepiej dobrane do Twojego samochodu.

 

Zestaw do czyszczenia tapicerki skórzanej Colourlock

 

Kup teraz w sklepie

 

4.2/5 - (25 votes)