Czyszczenie skór perforowanych

Czyszczenie skór perforowanych w samochodach

Skóry perforowane dość często występują u większości producentów samochodowych. Często mamy pytania, czy skóry perforowane to zupełnie odrębny rodzaj skór? Z technicznego punktu widzenia niczym nie różnią się od innych skór gładkich stosowanych w samochodach. Możemy nawet kupić błam skóry, a następnie zrobić z niego skórę perforowaną. Natomiast jeśli chodzi o czyszczenie skór perforowanych i zabiegi konserwacyjne musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach. Czym więc są skóry perforowane? Perforacja skóry (czyli dobrze nam znane otworki w naszych tapicerkach) to nic innego jak przebicie lica specjalną matrycą. Skóry perforowane najczęściej występują w samochodach, raczej nie spotyka się skór perforowanych w meblach. Jeśli chodzi o buty i galanterie perforacja ma głównie zastosowanie dekoracyjne.

Do czego więc służą te otwory w tapicerce skórzanej?

czyszczenie skór perforowanych

Zdecydowana większość skór w samochodach to skóry pigmentowane pokryte warstwą lakieru wykończeniowego. Taki zabieg zwiększa znaczącą odporność skóry na wycieranie i czynniki zewnętrze. Ogranicza też jej oddychanie. Z pomocą przychodzi perforacja, która w znacznym stopniu poprawia wentylację skóry, dzięki czemu wilgoć z naszego ciała jest dużo lepiej jest odprowadzana i nasza skóra lepiej „oddycha”. Umieszczenie na skórze otworów poprawia też działanie ogrzewania wbudowanego w fotele. Bardzo często w droższych modelach samochodów przy skórach perforowanych spotykamy się w fotelach z wentylacją mechaniczną. W fotele wbudowana jest sieć wiatraczków, które chłodzą dodatkowo nasze ciało.

Czyszczenie skór z perforacją

Posiadanie na siedzeniu kilkuset małych otworków niesie ze sobą też pewne utrudnienia. Skóry perforowane są bardziej podatne na zabrudzenia czy uszkodzenia mechaniczne. Otworki mają też tendencje do brudzenia się. Jest kilka ważnych zasad dotyczących czyszczenia i konserwacji skór perforowanych. Jeśli będziemy ich przestrzegać użytkowanie skór perforowanych będzie bezproblemowe. Czyścimy skóry samochodowe w zależności od potrzeb i intensywności użytkowania. Z reguły co 3-6 miesięcy. Należy uważać przy używaniu środków czyszczących. Czyszczenie przeprowadzać bardzo ostrożnie. Środki czyszczące nakładamy na powierzchnię ostrożnie aby nie zamoczyć otworów perforacji. Jeśli płyn wniknie w otwory może spowodować napęcznienie brzegów. Zdarza się też, że przemoczone otwory są ciemniejsze. (skóra często nie jest farbowana w skroś i ma jasny kolor w przekroju). Zjawisko to widoczne jest dobrze pod dużym kątem. Środki, które wnikną w powierzchnię mogą zamoczyć piankę tapicerską. Przy suszeniu mogą powstać przebarwienia.

Niewłaściwe czyszczenie skór perforowanych może spowodować powstanie na tapicerce widocznych śladów. Używanie środków o konsystencji płynnej bezpośrednio na skórę jest nieprofesjonalne i wręcz gwarantuje powstanie problemów. Jak więc temu zaradzić? Bardzo prosto, stosując 4 podstawowe zasady:

  1. Należy używać środków oraz metod dedykowanych do czyszczenia skór z perforacją. Niektóre preparaty mogą wręcz zaszkodzić naszym tapicerkom perforowanym.
  2. Środek czyszczący powinien być aplikowany w postaci gęstej i trwałej piany, co w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko przemoczenia tapicerki.
  3. Używać szczotki do czyszczenia skór. Ograniczamy w ten sposób ryzyko przemoczenia tapicerki, dodatkowo skracamy czas i zwiększamy skuteczność czyszczenia skóry.
  4. Zbieramy z tapicerki brudną piane na bieżąco w czasie czyszczenia używając dobrej jakościowo wysokochłonnej szmatki z mikrofibry.

Stosując te cztery proste zasady (sprawdzone środki + gęsta piana + szczoteczka do skór + dobrej jakości mikrofibra) ograniczymy do minimum ryzyko powstania uszkodzeń na perforowanej skórze.

czyszczenie skór perforowanych

Jak czyścimy skóry perforowane?

Nanosimy niewielką ilość pianki z butelki z aplikatorem na szczoteczkę do skór i czyścimy miejsce przy miejscu. Podczas czyszczenia szczotką staramy się nie trzeć nią w jednym miejscu zbyt długo. Pianę i brudne pozostałości po czyszczeniu zbieramy chłonną mikrofibrą. Strong Cleaner ma bardzo gęstą pianę. Przy jego użyciu należy uważać aby, piana nie zalegała zbyt długo na perforacji. W wypadku dostania się do perforacji należy nie dopuścić do zaschnięcia piany. Z perforacji pianę możemy wyciągnąć mikrofibrą z dłuższym włosiem. W przypadku przemoczenia perforacji skórę należy natychmiast wysuszyć przy użyciu suszarki i nie zamykać pojazdu, dopóki skóra nie wyschnie.

Konserwacja skór perforowanych

Przy konserwacji też należy uważać na dziurki w perforacji. Środków konserwujących należy używać bardzo ostrożnie. Szczególnie dotyczy to gęstych mleczek i wosków. Małą ilość środka nanieść na szmatkę i delikatnie nakładać na skórę. W wypadku wosków najpierw rozetrzeć wosk na szmatce. Polecany przez nas środek do konserwacji skór Leder Versiegelung ma konsystencje płynną, co w znacznym stopniu ogranicza ryzyko powstania problemów. Jeśli podczas pielęgnacji zdecydujemy się dodatkowo na nałożenie mleczka regenerującego Leder Protector pamiętajmy, aby nanieść jego niewielką ilość na tapicerkę. Zbyt duża ilość mleczka lub środka konserwującego może spowodować zatkanie dziurek co nie wygląda dobrze. Nasze środki są na szczęście dostosowane do tego, aby skutecznie odżywić i zabezpieczyć tapicerkę bez konieczności użycia ich w dużej ilości. Jeśli jednak zdarzy Ci się zatkać dziurki – możesz je udrożnić zwykłą wykałaczką.

W razie jakichkolwiek pytań o dobór właściwych środków lub metod pielęgnacji zapraszamy do kontaktu z nami. Nasi specjaliści z chęcią udzielą odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące pielęgnowania skór perforowanych. Zapraszamy także do odwiedzenia sklepu internetowego, w którym można kupić gotowy zestaw do pielęgnacji skór perforowanych:

 

Zestaw do pielęgnacji tapicerki skórzanej Colourlock

 

Kup teraz w sklepie

 

3.7/5 - (94 votes)