Jak czyścić i zabezpieczać skórę typu PU i Bycast

Skóra typu PU jest również nazywana skórą Bycast albo Bicast. Jest to dwoina pokryta poliuretanem. Dwoina jest to słabsza, odmięsna strona skóry po przekrojeniu (gdy skóra zostaje przekrojona, powstają dwie warstwy – mocniejsza warstwa licowa i słabsza warstwa dwoinowa). Aby nadać takiej skórze bardziej luksusowy wygląd, na jej powierzchni wytłacza się wycisk struktury lica. Taka skóra jest w głównej mierze błyszcząca, bardziej lub mniej brązowa lub ma brązowawe odcienie, oraz przypomina wyglądem skórę zabytkową. Ta sama skóra jest również dostępna jako skóra syntetyczna.

Skóra typu PU, Bicast lub Bycast jest tańsza, ale nie jest wytrzymała. Warstwa poliuretanu zapewnia skórze stabilność, ale materiał ten znacząco mniej przepuszcza powietrze w porównaniu do wysokiej jakości skóry. Z powodu grubej warstwy kryjącej, skóra ta jest chłodniejsza niż te nie pokryte żadną warstwą, a także bardziej klei się do skóry.

PU Leder Sofa 003

PU Leder 002

Jak pielęgnować skórę typu bycast?

Na materiał ten nie można stosować produktów do pielęgnacji skóry, jako że wymaga on całkowicie innej pielęgnacji i użycia innych produktów. Pokrycie poliuretanowe wymaga specjalnej pielęgnacji i zwykłe produkty do skóry nie przenikają przez warstwę poliuretanu, przez co główne problemy skóry typu PU związane są z jej wierzchnim pokryciem. Klasyczna pielęgnacja skóry oparta jest na woskach i olejach, które uszkadzają większość pokryć poliuretanowych. Skóra typu PU jest bardzo wrażliwa w obszarach kontaktu ze skórą i włosami. W tych miejscach skóra PU łamie się i staje się klejąca, dlatego też bardzo ważne jest regularne czyszczenie i konserwacja.

Kiedy to konieczne, skórę PU powinno się przetrzeć suchą lub lekko zwilżoną, niestrzępiącą się ściereczką. Powierzchnie PU powinny być czyszczone i zabezpieczane za pomocą PU Protector  co 3 do 6 miesięcy. Należy nałożyć trochę produktu na miękką ściereczkę i delikatnie przetrzeć powierzchnię. Zanieczyszczenia zostaną wyczyszczone, powierzchnia pozostanie gładka, a połysk zostanie zachowany.

Pokrycia poliuretanowe są wrażliwe na woski i oleje. Dlatego też nigdy nie powinno się na nich używać standardowych produktów do pielęgnacji skóry. Szczególnie powierzchnie mające kontakt ze skórą i włosami powinny być regularnie czyszczone i zabezpieczane za pomocą PU Protector. Tam, gdzie to możliwe i pożądane, obszary kontaktu powinny być zasłaniane poduszkami i kocami. Pokrycia poliuretanowe, które zostały już uszkodzone (są matowe, klejące, poszarpane lub popękane), rzadko kiedy udaje się naprawić. Najczęściej skóra typu PU musi zostać wymieniona przez tapicera, albo trzeba zakupić nowe meble.

Zobacz produkty przeznaczone do skór ekologicznych i bycast.

Jak usunąć uszkodzenia ze skóry typu bycast?

Głębokie zadrapania i przetarcia są trudne w naprawie. Czasami lekkie zadrapania można usunąć poprzez podgrzanie ich suszarką. Wierzchnia warstwa skóry PU musi zostać dobrze podgrzana, aby można było usunąć zadrapania. W większości przypadków, zadrapania znikają prawie całkowicie. Zabieg ten musi być jednak przeprowadzony z wyjątkową ostrożnością, bowiem zbyt mocne podgrzanie może nieodwracalnie zniszczyć wierzchnią warstwę. Zawsze należy przeprowadzić test, tworząc porównywalne zadrapanie w niewidocznym miejscu, np. pod kanapą. Zadrapania nie mogą być również zbyt głębokie.

Zamów teraz środek zabezpieczający do skór bycast i ekologicznych w naszym sklepie online.

Polecamy również naszą nowość: zestaw do czyszczenia i konserwacji skór ekologicznych, w który usunie wszelkie zabrudzenia oraz sprawi, że skórzane meble czy tapicerka będą świetnie się prezentować. W skład zestawu do skór wchodzą: środek do czyszczenia skór eko oraz środek konserwujący do ekoskór PU Protector. Produkty do skór ekologicznych mogą być stosowane do mebli, galanterii czy tapicerki samochodowej lub kierownicy.

 

 

3.4/5 - (14 votes)