Zmiękczanie skóry

W wypadku starszych skór często występuje problem twardości skóry.
Skóra twardnieje z różnych powodów. Wysuszenie naturalne, wpływ temperatury, zamoczenie itp.
Dlaczego tak się dzieje? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie należy przyjrzeć się bliżej budowie skóry.

budowa

Tapicerki samochodowe i meblowe najczęściej wykonane są ze skóry bydlęcej. W dużym powiększeniu zauważymy, że skóra składa się z mikrowłókien, które są ze sobą splecione. Jeśli włókna te kurczą się lub tracą swoja elastyczność skóra twardnieje.

Przyczyny twardnienia skóry:

Twardnienie pod wpływem temperatury. Skóra pod wpływem wysokiej temperatury kurczy się i twardnieje. Włókna kurczą się i najczęściej jest to proces nieodwracalny.
Często twardnienie następuje po zalaniu. Skóra mocno nasiąka i zwykle woda szybko z niej paruje bo słońce bardzo podgrzewa wnętrze samochodu. Bywa, żę miejscami zmienia się też wygląd lica.
Na skutek tego włókna kurczą się i przywrócić im pierwotną elastyczność jest bardzo ciężką.
Kolejnym przypadkiem jest sytuacja kiedy włókna tracą z czasem swoją elastyczność. Dzieje się tak dlatego, że skóra traci oleje które wniknęły w głąb skóry w trakcie garbowania.

Jak zmiękczyć skórę?

Występuje kilka metod mniej lub bardziej skutecznych. Rozluźnienie i rozciągnięcie włókien jest możliwe. Nigdy jednak nie ma gwarancji na 100% poprawę. Zwykle można jednak spodziewać się tego, że skóra stanie się bardziej miękka.

Metody mechaniczne. Są jeszcze używane w garbarni. Międlenie czy ugniatanie, walcowanie, klepanie. Chodzi o to aby „rozruszać włókna skóry”. Warto jednak pamiętać, że jeśli skóra jest przesuszona trzeba ją wcześniej natłuścić. Inaczej może zacząć pękać.
W wyniku tych zabiegów włókna rozciągają się, a te najbardziej oporne pękają. Trzeba jednak uważać aby przy tym nie zniszczyć skóry i nie zmniejszyć jej stabilności.

Kolejnym sposobem jest formowanie na mokro. Jeśli namoczymy włókna skóry stają się one bardziej miękkie i można je formować. Należy jednak uważać. Proces ten wysusza skórę.

Najbardziej popularnym sposobem jest natłuszczanie. Natomiast bez mechanicznego rozruszania włókien nawet natłuszczanie nie pomoże. Dlatego dla uzyskania najlepszych efektów najlepiej łączyć te wszystkie metody.

Natłuszczanie skóry:

Środki natłuszczające, oleje czy specjalne spreje mogą pomóc w zmiękczeniu skóry. Polecamy środek Altleder Softener, który zmiękcza włókna, nawilża je oraz utrzymuje ich miękkość przez długie lata. Skóra najlepiej przyjmuje środek od wewnętrznej strony. Tam olej wchłania się bardzo dobrze i skutecznie penetruje powierzchnię. Często aby dostać się do wewnętrznej warstwy skóry trzeba zdjąć poszycie. Jeśli chcemy natłuszczać skórę od zewnętrznej strony pamiętajmy, że będzie to proces długotrwały. Skóra ma powierzchnię zamkniętą i olej słabo się wchłania. Radzimy nakładać cienkie warstwy i czekać na całkowite ich wchłonięcie. Proces powtarzamy do skutku.

Moczenie skóry:

Jeśli skóra ulegnie zamoczeniu może ulec uszkodzeniom. W takim wypadku nie należy jej suszyć na gorąco. Podgrzanie może doprowadzić do wysuszenia i nieodwracalnych zmian w strukturze włókien. Jeśli włókna zesztywnieją ciężko przywrócić je do dawnej elastyczności.
Często skóry namacza się aby je zmiękczyć lub formować. Zmoczone włókna łatwiej „rozruszać”:
W razie pytań służymy pomocą. Wystarczy nam wysłać zdjęcia i można skorzystać z naszej fachowej wiedzy.

3.6/5 - (44 votes)