Jak rozpoznać rodzaj skóry?

Jak rozpoznać konkretny rodzaj skóry? Czym charakteryzują się skóry pochodzenia naturalnego w odróżnieniu od eko skór?

Żeby właściwie dobrać odpowiednie środki do czyszczenia, pielęgnacji, impregnacji lub konserwacji skóry, trzeba na samym początku określić z jakim rodzajem skóry mamy do czynienia. Poniżej zamieściliśmy dla Państwa opis najpopularniejszych rodzajów skór wykorzystywanych przy produkcji popularnych wyrobów skórzanych takich jak meble, tapicerki samochodowe, obuwie, torebki i.t.p.

Skóry otwarte/zamknięte

Przede wszystkim na początku zalecamy wykonać test z kroplą wody. Pozwoli to rozpoznać rodzaj wykończenia. Test należy wykonać w niewidocznym miejscu. Jeżeli skóra nie wchłania wody jest to skóra zamknięta. Jeżeli wchłania wodę jest to anilina czyli skóra otwarta niezabezpieczona, oraz jeżeli skóra wody nie wchłania, ale zostawia mokrą plamę jest to skóra semianilinowa czyli delikatnie zabezpieczona.

Skóry gładkie

Ten rodzaj skóry jest to najczęściej występująca skóra na rynku. Można ją spotkać zarówno w branży samochodowej jak i meblarskiej. Skóry te są farbowane powierzchniowo i zabezpieczone lakierem wykończeniowym, co sprawia że są bardzo trwałe i nie wchłaniają wody. Skóra gładka nie jest tak delikatna i przyjemna w dotyku jak np. skóra anilinowa.

kropla nie wsiąka - skóra gładka
skóra gładka

rysy po kocich pazurach - skóra gładka

wytarcie farby - skóra gładka

wytarcie boczków fotela kierowcy - skóra gładka

Skóry szorstkie: zamsz, welur, nubuk

Skóry szorstkie mają na powierzchni delikatne włoski, które w trakcie przesuwaniu po nich palcem zostawiają ciemniejsze lub jaśniejsze smugi. Welur został w trakcie produkcji przeszlifowany od strony mizdra (strona odmięsna skóry), nubuk natomiast został przeszlifowany od strony lica. Skóry szorstkie są to skóry otwarte, więc podobnie jak skóry anilinowe wchłaniają wodę, która zostawia później plamy na powierzchni. Usuwanie plam ze skór szorstkich jest niestety dość trudne, zalecamy wcześniejszą konsultację z nami specjalistami, którzy doradzą Państwu jak najlepiej poradzić sobie z problemem (tel. 71 738 22 26 lub mail info@colourlock.pl).

Zamsz jest to skóra welurowa różniąca się sposobem garbowania. W Polsce mylnie każdą szorstką skórę nazywa się zamszem. Zamsz jest garbowany za pomocą tłuszczy, które nadają mu miękkości. Zamsz najczęściej wykorzystuje się w produkcji rękawiczek. W garbowaniu weluru i nubuku wykorzystuje się garbniki chromowe.

 

Nubuk

Nubuk

welur

Wytłaczany nubuk- nubuk fantazyjny, deseniowany

Na skórę została nałożona specjalna matryca, za pomocą której został wytłoczony wzór. Następnie skóra została przeszlifowana, co powoduje jej charakterystyczny wygląd.

Wytłaczany nubuk

Bycast – dwoina

Grubą świńską skórę dzieli się w trakcie produkcji na dwie części. Górną warstwę z licem wykorzystuje się w dalszej obróbce. Aby wykorzystać dolną warstwę i nie traktować jej jako odpad, nakłada się na jej powierzchnię warstwę poliuretanu, który przypomina naturalne lico skóry. Taką skórę można czyścić środkami Strong Clean’er lub Soft Clean. Do impregnacji zalecamy używać środka Pu – protector

dwoina

bycast

Pull-up

Pull-up dosłownie oznacza miejscowe rozjaśnienie lica w wyniku jego rozciągnięcia. Pull Up są to skóry anilinowe lub semianilinowe, na które została nałożona warstwa wosku. Ze względu na nałożony wosk, który potęguje efekt świecenia się skóry, bywa ona często mylona z opisaną powyżej skórą typu bycast. Charakterystyczne w pull-upach jest przesuwanie się barwnika pod wpływem użytkowania oraz to, że zarysowanie takiej skóry np. paznokciem nie jest trwałe i da się je zetrzeć szmatką.

pull-up

Skóry dwubarwne, antyczne, wycierane, chesterfield

Jak sama nazwa wskazuje są to skóry barwione w dwójnasób. Stosowane są dwie farby jaśniejsza pod spodem i ciemniejsza na wierzchu. Następnie wierzchnia farba jest ścierana. Jest to zamierzony efekt, który nadaje jej wyjątkowego charakteru. Podczas użytkowania i tarcia mebel zmienia kolor.

Tkaniny

Alcantara

jest to materiał z ultramikrofazy, opracowany w Japoni. Składa się z cienkich włókien poliuretanowych i poliestrowych. Z wygląda przypomina skórę szorstką. Podobnie jak welur lub nubuk zostawia jaśniejsze bądź ciemniejsze smugi, gdy zostanie przetarta dłonią. Wchłania wodę i zostawia plamy. Alcantara nie jest też odporna na ogień. W przeciwieństwie do skóry ulega spalaniu. Ze względu na to, że jest to tkanina w inny sposób należy ją czyścić i impregnować. Specjalnie do alcantary stworzyliśmy zestaw do czyszczenia i impregnacji alcantary.

alcantara

Eko skóra, skaj, derma

Eko skóra jest to tzw. sztuczna skóra, powstaje wskutek naniesienia warstwy poliuretanu na materiał nośny (tzw. skaj). Z wyglądu przypomina skórę gładką, jednak w dotyku nie jest tak przyjemna jak naturalna skóra. Skaj nie przepuszcza wody ani powietrza, przez co w kontakcie ze skórą człowieka może powodować pocenie się. Ze względu na niski koszt wytworzenia jest wykorzystywana przy produkcji niskobudżetowych pokryć mebli, foteli, jest też często używana przy produkcji tańszego obuwia. Eko skórę można czyścić strong cleanerem lub soft cleanem,  zalecamy jednak konserwować ją Pu – protectorem. Często zdarza się, że źle impregnowana skóra ekologiczna lubi pękać.

 

ekoskóra

 

Więcej informacji na temat właściwości różnych rodzajów skór znajdą Państwo również na naszym kanale YouTube, zachęcamy do obejrzenia odcinka 5 naszego vloga o skórach zatytułowanego „Jak rozpoznać rodzaj skóry”:

https://www.youtube.com/watch?v=40yW3sBDRKQ&t=4s
 

4.5/5 - (17 votes)